کد خبر 37230

فراورده های نفت ایران به دلیل کیفیت در منطقه کاملا محصولات استراتژیک و مورد نیاز کشورها است و از همین رو، به هیچ وجه با کاهش صادراتی مواجه نمی شویم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سنا، علیرضا صادق آبادی، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فراورده های نفتی ضمن بیان مطلب فوق گفت: فراورده های نفت در زمره تحریم ها قرار ندارند و تنها مشکل در زمان تحریم شاید نقل و انتقالات پولی باشد، که امکان صادرات فراورده های ایران به دلیل گستردگی مرزهای دریایی و زمینی که کشورمان دارد کاملا مهیا است.

صادق آبادی گفت: فراورده هایی که ایران به لحاظ کیفیت مانند بنزین، تولید می کند در منطقه کمیاب و خاص است و مشابه ندارد لذا بازاریابی آن نیز به راحتی صورت می گیرد و ما به هیچ وجه نگرانی به لحاظ بازارهای صادراتی به ویژه در زمان تحریم ها را نداریم.
صادق آبادی در زمینه میزان قیر تحویلی به دولت از سوی پالایشگاه ها بر اساس بودجه سال ۹۸ گفت: ‌این میزان فراورده که به صورت تهاتری در قبال دریافت خوراک مایع تحویلی به پالایشگاه ها صورت می گیرد یک توافق است و وزن بالایی هم ندارد. این تنها تهاتر برای مصارف روکش آسفالت، ساختمان سازی و ... به نهادهای دولتی داده خواهد شد.
وی درباره اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان بودجه ۹۸ از منابع دریافتی خوراک مایع برای خرید قیر از پالایشگاه ها گفت: این تهاتر با توافقی که صورت گرفته در سال ۹۸ اجرا می شود و در سبد محصولات پالایشگاهی نیز قرار دارد.

صادق آبادی در بخش دیگری از این گفتگو درباره تولید بنزین توسط مجتمع های پتروشیمی اظهار داشت: تولید بنزین در پتروشیمی ها بلامانع و به دور از هر گونه تداخل کاری با پالایشگاه‌ها است.  تولید بنزین توسط پتروشیمی ها اگر بر مبنای استاندارد صورت گیرد بسیار خوب است و حتی پتروشیمی ها می توانند به بازارهای صادراتی این فرآورده هم فکر کنند.

وی درباره این موضوع که قبلا پتروشیمی ها بنزین بی کیفیت تولید می کردند، گفت: بنزین یک کالای استراتژیک است و تنها مشخصه آن کیفیت است و هر مجموعه ای که توانایی تولید بنزین با کیفیت را داشته باشد کاملا حرکت مثبتی خواهد بود.

صادق آبادی درباره عرضه بنزین توسط پتروشیمی ها گفت:‌ بازار مصرف این فرآورده به قدری بزرگ است که هر مجموعه‌ای اگر بنزین با کیفیت تولید کند قطعا جای خود را در بین خریداران باز خواهد کرد.  

 

ارسال نظر

تازه ها