کد خبر 33164

بررسی صورت های مالی شش ماهه منتهی به پایان شهریور نشان می دهد درآمد عملیاتی این شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته 83 درصد افزایش داشته است و با توجه به راه اندازی واحدهای جدید در این پالایشگاه پیش بینی افزایش درآمد بیشتر می شود.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بررسی صورت سود و زیان شپنا نشان می ­دهد که درآمد عملیاتی شرکت در شش ماه اول سال 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 80 درصد رشد داشته است. نرخ فروش محصولات نفت اصفهان به نرخ ارز دولتی محاسبه می ­شود، افزایش نرخ ارز در شروع سال، با نرخ 3900 تومان و رسیدن به 4200 تومان شرایط را برای افزایش درآمد عملیاتی فراهم آورد. اما بررسی بهای تمام شده درآمد عملیاتی شرکت نشان می ­دهد که رشد بخش هزینه ­ای بیش از 87 درصد بوده است و در نهایت سود خالص با رشدی 51 درصدی از 845 میلیارد تومان مدت مشابه سال قبل به 1279 میلیارد تومان در شش ماه اول سال 97 رسیده است.

1

براساس گزارش تفسییری شرکت با ثابت بودن سایر شرایط افزایش 1درصدی نرخ ارز، افزایش 1 درصدی سود خالص را در پی دارد. با توجه به بسته شدن بودجه سال 98 با دلار پیشنهادی 5700 تومان، به نظر می ­رسد روند قیمت نرخ دلار در ماه ­های آتی در بخش محاسبات نرخ فروش محصول و مواد اولیه پالایشی­ افزایش داشته باشد که موجب بالا رفتن سود خالص نفت اصفهان شود.

علاوه بر افزایش نرخ ارز، بهره­ برداری از پروژه­ های شرکت می ­تواند موجب بالا رفتن درآمد شپنا شود. پروژه واحد تقطیر سوم و گازمایع یکی از این پروژه ­هایی می ­باشد که تا انتهای شهریور 97، پیشرفت فیزیکی 98درصدی داشته است؛ تکمیل پروژه مذکور می­ تواند به افزایش سودآوری کمک کند. از طرفی با توجه به فسخ قرارداد منعقده با شرکت دایلم و به نتیجه نرسیدن فاینانس پروژه فوق که بالغ بر 1,827 میلیون یورو می ­باشد، تأخیر در اجرای پروژه فوق تأثیر قابل توجهی بر سودآوری داشته و شرکت را با مشکل نقدینگی مواجه می ­کند. به بهره برداری رسیدن پروژه­ ها می­ تواند شرکت را از شرایط کمبود نقدینگی دور کند. در کنار این موضوع شرکت به دنبال راهکاری برای صادرات نفت کوره و استفاده از ارز دریافتی جهت تکمیل پروژه های دردست اقدام و همچنین تأمین نیاز ارزی خریدهای خارجی می باشد مطالب بیان شده می تواند درآمدهای عملیاتی را افزایش دهد.

ارسال نظر

تازه ها