کد خبر 30803

یک عضو کمیسیون انرژی با اشاره به این که دولت برای فروش نفت برنامه دارد اظهار داشت: برای وصول پول نفت نیز همه تمهیدات اتخاذ شده و پکیج کاملی در اختیار دولت قرار دارد که می‌تواند نسبت به صادرات اقدام کند و اقدامات آمریکا را خنثی می‌کند.

 به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: امریکا به این نتیجه رسیده که امکان رساندن صادرات به صفر امکان‌پذیر نیست و قول‌هایی که عربستان مبنی بر توان مدیریت بازار به آمریکا داده، امکانپذیر نیست.

رضا بختیار درباره راه‌های جدید دور زدن تحریم‌های نفتی اظهار داشت: بعد از خروج آمریکا از برجام با تعاملی که کمیسیون انرژی مجلس با بخش‌های مختلف دولت داشته، راهکارهایی را پیش‌بینی کرده و اجازه‌هایی به دولت و وزارت نفت برای فروش نفت داده و نگران این موضوع نیستیم که بتوانند صادرات ما را به صفر برسانند.

وی افزود: آمریکا می‌خواست برای 13 آبان شوکی به جهان وارد کند که نفت ایران به صفر می‌رسد اما اکنون می‌بینیم که بعضا با رشد صادرات هم به بعضی کشورها مواجهیم، ضمن اینکه راهکارهایی مثل عرضه در بورس انرژی را تجربه می‌کنیم که یک پرستیژ ملی برای ما است. 

وی یادآور شد: اینکه اجازه داده شد تعدادی از کشورها نسبت به خرید نفت از ایران معاف شوند حاصل این است که امریکا به این نتیجه رسیده که امکان رساندن صادرات به صفر امکان‌پذیر نیست و قول‌هایی که عربستان مبنی بر  توان مدیریت بازار به آمریکا داده، امکانپذیر نیست.

بختیار گفت: آمریکا تصور می‌کرد می‌تواند نفت ایران را صفر کند با تک تک کشورهای واردکننده از ایران مذاکره و به همه بانک‌های طرف حساب ایران مراجعه کرد و گفت نباید با ایران کار کنند، اما اکنون تیرشان به سنگ خورده و مجبور شده برخی کشورها و پالایشگاه‌ها را برای مدتی از تحریم معاف کند، ما برای بعد از شرایط زمستان و سرما هم سناریوهای جدیدی پیش بینی کردیم و راهکار داشته و آنها را به‌روز کنیم و در این زمینه هم کمیسیون انرژی طرح‌های جدید ارائه می‌دهد.

وی بیان کرد: حتما راهکارهایی غیر از عوض کردن پرچم‌ها و خاموش کردن رادارها برای دور زدن تحریم‌ها داریم و تمهیداتی برای بخش حمل و نقل، بیمه و نقل و انتقال پول اندیشیده‌ایم.

این عضو کمیسیون انرژی تاکید کرد: آمریکا جنگ اقتصادی دارد ما هم باید اتاق جنگ داشته باشیم، به کل دنیا نشان داده‌ایم اهل تعامل هستیم، با آمریکا هم سر یک میز نشستیم و برجام را امضا کردیم، اما آنها به تعهداتشان عمل نکردند و از برجام خارج شده و جنگ اقتصادی را شروع کردند. بنابراین ایران هم در این جنگ عقب‌نشینی نمی‌کند، همانند زمان دفاع مقدس با انسجام ملی، طراحی‌های هدفمند و هوشمندانه ایستادگی می‌کند تا پیروز شود.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

تازه ها