کد خبر 30713

در راستای معافیت کره جنوبی از تحریم ها علیه ایران این هفته قرار است که هیئتی از شرکت های کره های خریدار نفت ایران به تهران سفر کنند تا خرید نفت و میعانات گازی از ایران را از سر بگیرند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، 3 منبع آگاه گفتند، یک هیئت کره ای مرکب از شرکت های خریدار نفت قرار است این هفته برای بحث در خصوص از سرگیری خرید نفت از ایران پس از وقفه ای 33 ماهه، به تهران سفر کند.

کره جنوبی یکی از 8 کشوری است که برای مدت 180 روز از تحریم های نفتی ایران معاف شده است. به گفته منابع آگاه، این کشور می تواند روزانه 200 هزار بشکه نفت از ایران خریداری کند.

این کشور آسیایی قبلا سومین مشتری بزرگ نفت ایران و بزرگترین خریدار میعانات نفت این کشور بود. آمارهای شرکت ملی نفت کره نشان می دهد که خرید نفت میعانات کره جنوبی از ایران در بازه زمانی ژانویه تا اوت به 159 هزار و 770 بشکه در روز رسیده که حدود 49 درصد پایین تر از 311 هزار و 885 بشکه در روز مدت مشابه سال گذشته بوده است.

این منابع گفتند، هرچند معافیت ها چراغ سبز لازم را به کره جنوبی برای از سرگیری خرید نفت از ایران نشان داده است، اما باید مسائل مربوط به حمل و بیمه محموله های نفت ایران نیز حل و فصل شود.

یکی از این منابع افزود: «میزان واقعی واردات نفت از ایران بستگی به نتیجه مذاکرات هفته آینده دارد.» وی همچنین گفت، قیمت پیشنهادی ایران نیز یک فاکتور کلیدی خواهد بود.

شرکت های اینچئئون پتروچم، هیوندای چمیکال و هانوها توتال پتروچمیکالز کره جنوبی معمولا از ایران میعانات خریداری می کنند.

هر کدام از این 3 شرکت در نیمه نخست سال جاری میلادی ماهانه بین یک تا 3 میلیون بشکه میعانات تولیدی پارس جنوبی را خریداری کرده اند. فریدون فشارکی، رئیس موسسه اف جی ای در این باره گفت: «معاف شدن از تحریم ها بدان معنا نیست که شما نفت ایران را در سبد خرید خود دارید. شما هنوز هم باید از طریق زنجیره عرضه کار کنید.»

منبع: تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها