کد خبر 29996

قیمت جهانی نفت در معاملات امروز تحت تاثیر معاف شدن ۸ مشتری نفت ایران از تحریم های آمریکا کاهش یافت و به کمتر از ۷۳ دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، قیمت نفت امروز روز پرنوسانی را شاهد بود، زیرا ابتدا امیدها به حل اختلافات تجاری میان آمریکا و چین موجب تقویت قیمت ها شد، اما انتشار گزارشی مبنی بر معافیت چند کشور از تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران موجب شد تا قیمت نفت افت کند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با یک سنت کاهش نسبت به رقم پایانی جلسه قبل، به 72 دلار و 88 سنت رسید. گمانه زنی ها در مورد معاف شدن چند مشتری عمده نفت ایران از تحریم های آمریکا در طی روزهای اخیر موجب افت حدود 10 دلاری قیمت نفت خام در بازارهای جهانی شده است.

قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با 33 سنت، معادل نیم درصد کاهش به 63 دلار و 36 سنت رسید.

بر اساس گزارشی که جدیدا منتشر شده است، چند کشور مصرف کننده نفت موفق شده اند معافیت هایی از دولت آمریکا بگیرند که به موجب آن اجازه خواهند داشت پس از اجرایی شدن تحریم های آمریکا هم همچنان از ایران نفت بخرند.

رسانه های آمریکایی به نقل از یک مقام دولت این کشور نوشتند، دولت آمریکا موافقت کرده که به 8 کشور از جمله کره جنوبی، ژاپن و هند اجازه دهد تا خرید نفت از ایران را ادامه دهند. کره جنوبی و ژاپن فعلا خرید نفت از ایران را متوقف کرده اند. هند و چین نیز خرید نفت از ایران را تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات بر سر کسب معافیت کاهش داده اند.

یک مقام چینی گفته، مذاکرات با دولت آمریکا در مورد گرفتن معافیت از تحریم های ایران در جریان است و انتظار می رود نتیجه این مذاکرات طی چند روز آینده مشخص شود.

چند منبع صنعتی گفتند، لیست کامل کشورهای معاف از تحریم ها احتمالا روز دوشنبه منتشر خواهد شد. اما به رغم این تلاش ها، تحلیلگران معتقدند هرگونه معافیت احتمالی مشتریان از تحریم های ایران احتمالا موقتی خواهد بود.

بانک گلدمن ساکس گفته، انتظار دارد صادرات نفت ایران تا پایان امسال به 1.15 میلیون بشکه کاهش یابد، در حالی که این رقم در اواسط سال 2018 به 2.5 میلیون بشکه رسیده بود.

به عقیده تحلیلگران، دولت ترامپ در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا به قیمت های پایین نفت نیاز مبرم دارد و شاید تلطیف لحن مقامات آمریکایی در آستانه آغاز تحریم ها و معاف شدن چند کشور از تحریم نفتی اقدامی برای راضی کردن رای دهندگان آمریکایی باشد.

در طی ماه های اخیر نگرانی بازارها از تاثیر منفی تحریم ایران بر عرضه نفت موجب شده بود تا قیمت ها به شدت افزایش یابد و حتی تا حدود 86 دلار، یعنی بالاترین رقم در طی 4 سال گذشته برسد، اما مطرح شدن گمانه زنی ها در مورد معافیت مشتریان اصلی نفت ایران از تحریم ها، حداقل به صورت موقتی اندکی از تب و تاب بازار نفت کاسته است.

البته نباید این نکته را نیز از نظر دور داشت که آمریکا در طی هفته های اخیر اقدام به دستکاری فرآیند عرضه نفت به بازار کرده و با هدف مقابله با جو روانی حاصل از اجرایی شدن تحریم ایران بازار نفت ضمن افزایش مقطعی عرضه نفت، گزارش های ساختگی از میزان ذخایر نفت خام خود ارائه کرده است. اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا طی روزهای اخیر گزارش داده که میزان ذخایر نفت خام این کشور برای ششمین هفته متوالی افزایش یافته است.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها