کد خبر 29706

قیمت نفت خام در روز سه شنبه به دلیل ریزش بورس های جهان و افزایش عرضه جهانی نفت کاهش یافت

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، قیمت نفت خام در روز سه شنبه در بحبوحه ادامه تضعیف بازار جهانی سهام و افزایش عرضه جهانی نفت، علی‌رغم نزدیک شدن به آغاز تحریم ها علیه صادرات نفت خام ایران کاهش یافت .
نفت خام برنت در ساعت 5:18 به وقت گرینویچ با 16 سنت کاهش معادل 0.2 درصد 77.18 دلار در هر بشکه معامله شد .
ولی نفت وست تگزاس اینترمدیت 15 سنت از آخرین قیمت خود افزایش یافت و به بشکه‌ای 67.19 دلار رسید که باعث شد فاصله بین این دو شاخص اصلی قیمت نفت به کمتر از 10 دلار در هر بشکه برسد .
در کل قیمت نفت در ماه جاری میلادی در بازارهای مالی کاهش یافته است. پس از این که واشنگتن اعلام کرد در صورت شکست خوردن مذاکرات بین دونالد ترامپ و زی جین‌پینگ بر سر توقف جنگ تجاری بین بزرگترین اقتصادهای دنیا، قصد دارد 257 میلیارد دلار دیگر عوارض بر کالاهای چینی وضع کند، بازار سهام جهان دوباره در روز دوشنبه سقوط کرد .
مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی گفت قیمت بالای نفت مصرف‌کنندگان را آزار می‌دهد و می‌تواند به تقاضا ضربه بزند .
فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی گفت:« دو عامل فشار بر رشد جهانی تقاضای نفت وجود دارد: یکی قیمت بالای نفت است که در بسیاری کشورها مستقیماً به قیمتهای مصرفی مربوط می‌شود و دوم کاهش سرعت رشد اقتصاد جهانی است» .

ال هنسن، رئیس استراتژی کالای بانک ساکسو گفت ادعای عربستان برای تولید نفت مورد نیاز بازار و مسیر بازار بورس به شدت نگرانی در مورد اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران در 4 نوامبر را کاهش داده است .
روسیه هم اشاره کرد با آغاز تحریم های آمریکا علیه ایران در هفته آینده نفت کافی به بازار عرضه خواهد کرد .
با این خبر که عرضه نفت با وجود آغاز تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران کافی است، تولید نفت خام توسط سه تولید کننده بزرگ جهان_روسیه، آمریکا و عربستان_ به 33 میلیون بشکه برای اولین بار از ماه سپتامبر رسید .
این یعنی افزایش 10 میلیون بشکه ای در روز از ابتدای این دهه و نشان می‌دهد که در حال حاضر این سه تولید کننده به تنهایی یک سوم تقاضای جهانی نفت خام را تامین میکنند .
صادرات نفت خام دریایی ایران از بالاترین حد خود در 2018 یعنی بیش از 2.5 میلیون بشکه در ماه مه به حدود 1.5 میلیون بشکه در ماه های سپتامبر و اکتبر رسید .

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها