کد خبر 28218

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفته است که حداقل قاچاق سوخت در ایران روزانه 10 میلیون لیتر است و این رقم با احتساب دلار 15 هزار تومانی تقریب 150 میلیارد تومان می شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، علی ادیانی راد در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما بیان داشت: تاکنون اعداد ۱۰، ۱۵ و ۲۰ میلیون لیتر برای قاچاق بنزین عنوان شده ولی باید گفت عدد دقیقی از این قاچاق نداریم و فقط می توانیم بگوییم کف رقم قاچاق بنزین­ روزانه ۱۰ میلیون لیتر است. وی ادامه داد: با احتساب دلار ۱۵ هزار تومانی می توان گفت؛ ­ ارزش ۱۰ میلیون لیتر قاچاق سوخت چیزی حدود روزانه ۱۵۰ میلیارد تومان است.

هندیان معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سوی دیگر استودیو گفت: تا سال ۹۲­ حجم قاچاق سوخت چیزی حدود ۷ یا ۸ میلیارد تومان بود، اما حد فاصل سال های ۹۲ تا ۹۶ این رقم به ۵۰۰ میلیون دلار تبدیل شد.

وی ادامه داد: طی ۳ ماه گذشته چیزی حدود یک میلیارد لیتر قاچاق داشته ایم یعنی روزانه حدود ۱۰ تا ۱۳ میلیون لیتر سوخت قاچاق شده است. هندیان افزود: با وجود اینکه قاچاق در آنسوی مرز، گرانتر فروخته می شود اما متقاضی بیشتری هم برای خرید وجود دارد. برای مثال بنزین در ایران لیتری ۱۰۰۰ تومان و در ترکیه یک دلار و بیست و نه سنت است یعنی چیزی حدود ۱۴ هزار تومان، در کشورهای شرق هم در محدوده مرز حدود ۵ هزار تومان معامله می شود و داخل­ پاکستان بین ۷ تا ۸ هزار تومان خرید فروش می شود. هندیان در خصوص چگونگی قاچاق و حمل سوخت به دیگر کشورها هم گفت: لزوما قاچاق سوخت نیازمند تانکر نیست و بی شک چنین جرمی سازمان یافته است.

در ادامه این برنامه، ادیانی اظهار داشت: با توجه به اینکه تولید و پخش سوخت توسط دولت انجام می پذیرد، پس مبداء مشخص است و باید از همه دستگاه های نظارتی جویا شد که سوخت با چه انحرافی به سمت قاچاق هدایت می شود.

منبع: ایبنا 

ارسال نظر

تازه ها