کد خبر 27547

وضعیت بازار نفت در جهان

کاهش صادرات نفت ایران به 1 میلیون و 100 هزار بشکه در روز باعث افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی شد و این در حالی است که عربستان گفته بود این کاهش را جبران خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت نفت در آستانه تحریم‌های جدید  نفتی ایالات متحده علیه ایران و نیز کاهش تولید نفت در خلیج مکزیک به دلیل طوفان «مایکل» افزایش یافت.

 قیمت نفت برنت حدود 1 دلار و 13 سنت افزایش یافت و به بالای 85 دلار در هر بشکه رسید اما دوباره اندکی کاهش یافت و به 84 دلار و 78 سنت رسید. هفته گذشته نفت برنت رکورد چهار ساله خود را شکست و به 86 دلار و 74 سنت افزایش یافت اما دوباره کاهش شدیدی پیدا کرد و روز دوشنبه به 86 دلار و 66 سنت رسید.

نفت خام سبک آمریکا نیز 50 سنت رشد کرد و به 74 دلار و 79 سنت رسید.

«ژولیوس بائر» تحلیل‌گر کالا در مؤسسه «کارستن منک» بیان کرد که بازار نفت احتمالا گاوی خواهد بود و روند رو به رشدی را خواهد داشت. دلیل این امر نیز کاهش صادرات ایران به عنوان سومین کشور تولیدکننده اوپک است».

طبق گزارش منابع صنعتی و رصد عبور و مرور تانکرهای نفتی، از آنجا که خریداران نفت ایران دنبال منابع جایگزین هستند، صادرات نفت ایران در اولین هفته اکتبر کاهش یافته است.

ایران در بازه یک هفته ای به طور میانگین 1.1 میلیون بشکه نفت در روز صادر کرده است. منابع صنعتی اعلام کرده‌اند که میزان صادرات در ماه اکتبر به پایین‌تر از 1 میلیون بشکه خواهد رسید. این در حالی است که در ماه آوریل ایران روزی 2.5 میلیون بشکه نفت صادر می‌کرده است.

عربستان سعودی بزرگترین تولیدکننده اوپک هفته پیش گفت کاهش صادرات نفت ایران را جبران می‌کند و در ماه آینده میزان تولید عربستان به 10 میلیون و 700 هزار بشکه در روز خواهد رسید که این یک رکورد تولید برای این کشور محسوب می شود.

تحلیل گر مؤسسه «جی پی مورگان» گفت «بشکه های ایران در بازارهای جهانی در حال کاهش هستند و عربستان سعودی قول داده است که با این واقعیت روبرو شود و کاهش صادرات نفت ایران را جبران کند».

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران دیروز دوشنبه بیان داشت که ادعای عربستان برای جایگزینی نفت ایران کاملا «بی‌معناست».

از طرف دیگر شرکت‌هایی که در خلیج مکزیک نفت تولید می‌کنند، حدود 20 درصد به دلیل طوفان «مایکل» کاهش تولید داشته‌اند.

تحلیل‌‎گران گفته اند که اگر پیش‌بینی ها مبنی ادامه دار بودن طوفان «مایکل» درست باشد ممکن است این طوفان بسیاری از دارایی های نفتی شرکت‌ها را از بین ببرد.

صندوق بین المللی پول روز سه شنبه پیش بینی‌های خود از رشد اقتصادی در سال های 2018 و 2019 را کاهش داد که عمدتا به دلیل شعله ور شدن جنگ تجاری بین آمریکا و چین است. 

 

ارسال نظر

تازه ها