کد خبر 24665

با نزدیک شدن به ضرب الأجل تحریم نفتی ایران

قیمت نفت در بازارهای جهانی با توجه به نزدیک شدن ضرب الأجل ترامپ برای تحریم نفتی ایران دوباره افزایش یافت و این در حالی است که وزیر انرژی آمریکا ریک پری دیروز با وزیر انرژی عربستان خالد الفالح دیدار کرد و قصد دارد که فردا با وزیر انرژی روسیه الکساندر نواک در مسکو دیدار کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، قیمت نفت روز سه شنبه در بازارهای جهانی با نزدیک شدن به ضرب الأجل ترامپ برای تحریم نفتی ایران باز هم افزایش یافت. این افزایش نفت در حالی صورت می گیرد که امریکا تولیدکنندگان عمده را وادار کرده است که کاهش نفت را جبران کنند. 

نفت آتی وست تگزاس اینترمدییت آمریکا به 67 دلار و 70 سنت رسید که نسبت به قبل حدود 65 سنت معادل 0/2 درصد افزایش داشت. 

نفت آتی خام برنت دریای شمال 38 سنت افزایش یافت و به 77 دلار و 75 سنت در هر بشکه رسید. 

استفان اینس تحلیل گر بازار آتی نفت آسیا  - پاسیفیک در کارگزاری OANDA گفت: «در حالی که به تحریم نفتی ایران توسط ترامپ نزدیک می شویم قیمت نفت تحت فشار بیشتری برای افزایش قرار گرفته است».

ایالات متحده همچنین به کشورهای دیگر فشار وارد کرده که خرید نفت خام خود از ایران را قطع کنند. کره جنوبی و ژاپن به این اقدام آمریکا واکنش مثبت نشان دادند و خرید نفت خام خود از ایران را قطع کردند اما هندوستان نیز خرید خود از ایران را کاهش داده است. 

دولت ترامپ به کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت گفته است که به دلیل تجدید تحریم های ایران میزان تولید خود را افزایش دهند ودر همین رابطه ریک پری وزیر انرژی آمریکا دیروز با خالد الفالح وزیر عربستان سعودی در واشنگتن دیدار کرد. 

ریک پری همچنین قرار است روز چهارشنبه با وزیر انرژی روسیه الکساندر نواک در مسکو دیدار کند. 

روسیه ، ایالات متحده و عربستان سعودی سه تولیدکننده بزرگ نفت جهان هستند که یک سوم نفت جهان را تولید می کنند و این در حالی است که روزانه 100 میلیون بشکه مصرف جهانی است. 

در سه سال گذشته این سه تولیدکننده بزرگ نفت جهان به طور میانگین 3 میلیون و 800 هزار بشکه تولید خود را افزایش داده اند که بسیار بیشتر از 3 میلیون بشکه نفت ایران است که در سه سال گذشته برنامه ریزی کرده است. 

خبرگزاری تاس به نقل از الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه روز سه شنبه گفت که روسیه و گروه اوپک احتمالا یک قرارداد همکاری بلندمدت را در ابتدای دسامبر امضا کنند. نواک از جزئیات این همکاری چیز بیشتری نگفت. 

کشورهای اوپک و روسیه از سال 2017 با یکدیگر توافق کردند که میزان تولید نفت خود را کاهش دهند و بعد از اینکه قیمت نفت از ان زمان حدود 40 درصد افزایش پیدا کرد اکنون بر روسیه و کشورهای عضو اوپک فشار وارد شده است تا تولید خود را افزایش دهند. 

واردات نفت ژاپن و کره جنوبی از آمریکا در نتیجه قطع شدن خرید نفت ایران توسط این دو کشور رکورد زد. در همین زمان تولیدکنندگان نفت در آمریکا بعد از جنگ تجاری ترامپ با چین اکنون به دنبال خریداران جدید هستند. 

 

 

ارسال نظر

تازه ها