کد خبر 1683

دبیرکل اوپک با اعلام افزایش 1.2 میلیون بشکه‌ای تقاضای نفت تا 5 سال آینده گفت: در تلاش هستیم تا آمریکا را به طرح کاهش تولید نفت وارد کنیم.

به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از فارس و به گزارش بلومبرگ، محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک اعلام کرد تقاضای نفت طی 5 سال آینده به‌رغم افزایش سریع تولید انواع انرژی‌های تجدیدپذیر، به‌شدت افزایش خواهد یافت.

بارکیندو روز گذشته در کویت با اعلام مقدمه‌ای از چشم‌انداز جهانی نفت که قرار است در هفتم نوامبر منتشر شود، اعلام کرد: میزان تقاضا برای نفت خام تا سال 2022 به طور متوسط 1.2 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

همچنین سهم سوخت‌های فسیلی به کمتر از 80 درصد تا سال 2022 می‌رسد و تا سال 2040 به 75.4 درصد خواهد رسید.

وی گفت: انرژی‌های باد، خورشید، ژئوترمال (زمین‌گرمایی) و فتوولتاییک (منابع نوری)، سریع‌ترین رشد تولید را خواهند داشت و از سال 2015 تا  2040به میانگین رشد 6.8 درصدی می‌رسند.

در حال حاضر سهم این انرژی‌ها 5.5 درصد از انرژی جهانی است.

در حال حاضر کشورهای اوپک، ترکیه، روسیه و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت مذاکره می‌کنند که این طرح را که در مارس 2018 وقت آن به اتمام می‌رسد را تمدید کنند یا نه. آنها تلاش می‌کنند که آمریکا را که بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت شیل است نیز به این طرح وارد کنند.

بارکیندو گفت: چشم‌انداز کوتاه‌مدت ما برای تقاضای جهانی این است که تا سال 2022 افزایش قابل توجهی خواهد داشت. در شرایط آشفته انرژی جهانی تا سال 2040 گرچه سهم سوخت‌های فسیلی کاهش می‌یابد اما همچنان به عنوان یک سوخت پرمصرف و غالب در مصرف انرژی جهان خواهد بود.

 

 

ارسال نظر

تازه ها