کد خبر 16271

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص ادعای عربستان مبنی بر افزایش تولید نفت گفت: اگر عربستان توان افزایش تولید نفت را داشت افزایش می داد و اگر در حال حاضر این کار را نمی کند به این علت است که توان این کار را ندارد.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، اسدالله قره خانی، با اشاره به توافق آمریکا و عربستان برای افزایش تولید نفت توسط رژیم سعودی، گفت: اگر عربستان توان افزایش تولید نفت را داشته باشد شکی وجود ندارد که این افزایش تولید را عملیاتی می کند و اگر در حال حاضر ظرفیت تولید نفت خود را افزایش نمی دهد به این دلیل بوده که توان افزایش تولید ندارد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افزود: عربستان با تصمیماتی که در راستای سیاست های آمریکا است تاکنون ضربات فراوانی به ایران وارد کرده است و در واقع این یک قاعده کلی بوده که عربستان متاسفانه کاملا در راستای سیاست های آمریکا حرکت می کند.

تصمیمات اوپک با اجماع اتخاذ می شود

وی با بیان اینکه تصمیمات اوپک با اجماع اتخاذ می شود، ادامه داد: ایران با افزایش تولید نفت عربستان مخالف بوده و ممکن است برخی کشورهای دیگر نیز با تصمیم این کشور مخالف باشند.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: برخی کشورهای عضو اوپک از سیاست های این سازمان تبعیت نمی کنند کما اینکه در گذشته به یکباره تولید نفت را افزایش داده و قیمت نفت را به حدود 30 دلار رساندند که با این اقدام ضربه ای به درآمدهای کشورهای صادرکننده نفت وارد شد.

عربستان توان افزایش تولید یک میلیون بشکه در روز بشکه را ندارد

وی با بیان اینکه عربستان توان افزایش تولید یک میلیون بشکه در روز بشکه را ندارد تا بتواند جایگزین ایران شود، افزود: اگر عربستان بتواند این اقدامات را عملیاتی کند، ایران نیز اقدامات خاص خود را در این زمینه انجام می دهدف لذا ممکن است آمریکا روی کشورهای عضو اوپک نفوذ و تاثیر داشته باشد؛ اما برخی کشورها دیگر توان افزایش تولید ندارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: در حال حاضر میزان تولید نفت توسط ونزوئلا کاهش یافته و اگر آمریکا خریداران نفت ایران را جریمه کند کاهش تولید دوباره ای رخ می دهد که کشورهای عضو اوپک نمی توانند این کاهش تولید را جبران کنند.

قیمت نفت به بالای 100 دلار نمی رسد

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شوک خاصی به بازار نفت وارد نمی شود که قیمت نفت به بالای 100 دلار برسد، تصریح کرد: باید از ظرفیت های بین المللی، دیپلماسی نفت با سایر کشورها و پیدا کردن شریان جدید صادرات نفت استفاده کنیم تا بتوان با توطئه های عربستان و آمریکا مقابله کرد.

منبع : خبرگزاری خانه ملت 

ارسال نظر

تازه ها