کد خبر 14347

عضو کمیسیون برنامه و بودجه؛

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه بیان داشت دولت درخصوص افزایش قیمت حامل های انرژی تصمیم گیرنده است و برای اجرای آن نیاز به قانون دیگری دارد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، محمد حسینی در خصوص این که آیا در بودجه سال 97 امکان افزایش قیمت حامل‌های انرژی مانند بنزین وجود دارد، اظهار داشت: در بودجه پیش‌بینی برای این موضوع نشده است. در برنامه ششم توسعه، دولت می‌تواند حامل‌های انرژی را طبق قانون افزایش دهد و برای اجرایی کردن آن نیاز به قانون دیگری ندارد. 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره این که آیا نیازی به پیش‌بینی و مشخص بودن مصارف ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی وجود دارد، گفت: اگر درآمدی از این محل حاصل شود باید مصارف و هزینه‌کرد آن مشخص باشد و یا این که از قبل در قانون پیش‌بینی شده باشد. 

این نماینده مجلس افزود: دولت اگر بخواهد بر مبنای برنامه ششم توسعه قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد، برای مصارف آن نیاز به اصلاحیه بودجه دارد. 

حسینی با تأکید بر اینرکه در لایحه بودجه 97 دولت قصد افزایش قیمت حامل‌های انرژی را داشت، تصریح کرد:‌ این موضوع به دلیل ابعاد و آثار اقتصادی و اجتماعی آن در مجلس رأی نیاورد و حذف شد. 

وی در مورد اینکه گفته می‌شود رقم درآمد ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در تبصره 14 قانون بودجه 97 محاسبه شده، بیان داشت: آنچه در تبصره 14 بودجه وجود دارد،‌ میزان درآمد ناشی از مصرف کنونی در کشور و به معنای افزایش قیمت‌های حامل‌ها نیست. 

دولت در لایحه بودجه 97 در تبصره 18 خواهان افزایش حامل‌های انرژی شده بود تا از محل آن بتواند اشتغال ایجاد کند، اما در مجلس با مخالفت نمایندگان روبه‌رو و درنهایت از بودجه حذف شد. 

همچنین برخی اخبار تایید نشده حکایت از تشکیل کارگروه به منظور افزایش قیمت حامل‌های انرژی به خصوص بنزین دارد که در مرحله کارشناسی است.

منبع:فارس 

ارسال نظر

تازه ها