کد خبر 13822

به دلیل خشک شدن صورت گرفت

عضو هیات موسسان انجمن آبزی پروری ایران با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه قبل از خشک شدن بزرگترین تولیدکننده آرتمیا در کشور بود، گفت: تولید 30 هزار تنی آرتمیا در این دریاچه متوقف شده است

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، باقر امیری روز شنبه در همایش بین المللی غذای زنده آبزیان از جمله آرتمیا و جلبک های تک سلولی در دانشگاه ارومیه افزود: این دریاچه سهم 95 درصدی در تامین آرتمیای مورد نیاز کشور را داشت ولی با خشک شدن بخش اعظمی از آن، این سهم از بین رفت.
وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر 80 درصد آرتمیای مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود، بیان کرد: در سال گذشته از مزارع پرورش آرتمیای کشور تنها 6 تن بیوماس و 170 کیلو تخم آرتمیا تولید و به بازار مصرف عرضه شد. 
به گزارش ایرنا در این همایش بین المللی که تا فردا /یکشنبه/ ادامه می یابد، آخرین یافته های علمی در مورد غذای زنده آبزیان بررسی می شود. 
به گفته مسوولان دانشگاه ارومیه 60 عنوان مقاله به دبیرخانه این کنفرانس علمی ارسال شده بود که 12 مقاله به صورت سخنرانی و مابقی به صورت پوستر ارائه می شود. 
آرتمیا یا میگوی آب شور، موجود ظریف و کوچکی از رده سخت پوستان بوده که به زندگی در آب های شور عادت کرده است اما به دلیل بالا رفتن غلظت نمک دریاچه، این موجود زنده در زمان حاضر امکان حیات در نگین آبی آذربایجان را ندارد.
آرتمیا در شوری حداکثر 220 گرم در لیتر می تواند زیست کند ولی اکنون وضعیت شوری دریاچه ارومیه به دلیل افزایش دما و کاهش بارندگی به 348 گرم بر لیتر رسیده است. 
دریاچه ارومیه در دوران پرآبی خود یکی از بزرگترین منابع آرتمیا در آسیا به شمار می رفت؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها