کد خبر 13845

نوسانات و افزایش بی‌سابقه نرخ ارز در آغاز سال جدید شوک عمیقی به فعالیت عرصه‌های گوناگون اقتصادی وارد کرد. از سوی دیگر وجود رکود و نرخ تورم کنونی و نیز اعلام موضع آمریکا مبنی بر خروج از برجام و ابهام در ادامه حضور دیگر کشورها در برجام، تحلیل‌ها در امر سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی را تحت‌الشعاع قرار داده است.

میرمعینی

سید حمید میرمعینی؛ کارشناس بورس و تحلیلگر بازار سرمایه

در ابتدای سال در پی افزایش نرخ ارز و پیش از اعلام رسمی ‌آمریکا مبنی بر خروج از برجام، تحلیل‌ها بدین صورت بود که افزایش بی‌سابقه نرخ ارز، به افزایش سودآوری شرکت‌های صادر‌کننده بورسی منجر می‌شود، اما آنچه در واقعیت به وقوع پیوست به واسطه اعمال سیاست‌های جدید ارزی و همچنین پررنگ‌تر شدن سایه خروج آمریکا از برجام، این بود که شاخص بورس از اوایل اردیبهشت ماه به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت.

علاوه بر جنبه‌ها و مولفه‌های اثرگذاری مانند مولفه‌های سیاسی و نرخ ارز‌، بررسی آثار تغییر در برخی از شاخص‌های اقتصادی بر بازار سرمایه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یکی از این عوامل، بررسی آثار افزایش نرخ تورم بر بازارهای مالی است. باید گفت که تورم در کوتاه مدت اثر هزینه‌ای بر شرکت‌های فعال بورسی می‌گذارد و اگر تمهیداتی اندیشیده شود تا رکود اقتصادی کمرنگ شود یا پایان یابد، تردیدی نیست که تورم در میان مدت و نیز در دراز مدت اثر مثبت بر شرکت‌های بورسی می‌گذارد.

از سوی دیگر نباید از نظر دور داشت که در ادوار گذشته، افزایش نرخ ارز، برای شرکت‌های بورسی، سودآوری به همراه داشت اما بدیهی است که تغییرات مثبت نرخ ارز و سودآوری به تنهایی کفایت نمی‌کند، زیرا وضعیت ارز، رشد شاخص بورس را سبب‌ساز شد اما اینک با بروز تغییرات قابل توجه در وضعیت اجرای برجام، دیگر فاکتورهای موثر مانند آینده توافق هسته‌ای با خروج آمریکا و شکل‌گیری تحلیل‌هایی در رابطه با امکان تشدید چالش‌های سیاسی، به بروز نگرانی‌ها در امر سرمایه‌گذاری و شرایط شرکت‌های فعال بورسی و در مجموع بازارهای سرمایه‌گذاری مالی منجر شده است.

جای تردید نیست که سرمایه‌گذاری دارایی‌های مالی در شرایط ناامنی، وضعیت ویژه‌ای پیدا می‌کنند و دارایی‌های مالی مشتمل بر سهام و اوراق علاوه بر رویارویی با فاکتورهایی مانند تورم ناشی از افزایش نرخ ارز با مواجهه با مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای ایران، به صورت مقطعی رشد ارزش مطلوب را نخواهند داشت.

به هر روی بورس، پتانسیل لازم برای سرمایه‌گذاری را داراست و حتی در شرایط خروج آمریکا از برجام که عرصه‌های مختلف اقتصاد کشور را متاثر خواهد کرد، ظرف مناسبی برای سرمایه‌گذاری است، زیرا همان‌طور که ذکر شد در بلند‌مدت هم سودآوری شرکت‌ها به واسطه افزایش نرخ ارز و هم ارزش جایگزینی شرکت‌ها به لحاظ ترازنامه‌ای و نگاه دارایی‌محور افزایش می‌یابد که باعث می‌شود قیمت سهام آنها جذابیت پیدا کند.

 بی شک خروج آمریکا از برجام شوکی برای بازار سرمایه تلقی می‌شود و می‌تواند این مساله را در پی داشته باشد که گمانه‌زنی‌هایی بر این محور صورت گیرد که دارایی‌های مالی دیگر امن نباشند اما مادامی‌که چالش جدی سیاسی بروز نکند و منطقه در امنیت باشد بازار سرمایه امکان رشد خواهد شد و از این منظر سهامداران ضروری است در امور خرید احتیاط لازم را رعایت کنند و با به ثبات رسیدن شرایط اقدامات آتی خود را صورت دهند تا بازار از وضعیت کم رمق فعلی خود گذر کند.

ریسک ناشی از ناامنی‌های سیاسی، در ماه‌های قبل نیز در بازار سهام وجود داشت، اما صعود نرخ دلار به‌عنوان محرک سهام شرکت‌های صادراتی موجب صعود شاخص کل ‌شد. طی روزهای آینده اگر شاخص باز هم ریزش داشته باشد، متاثر از نگرانی از ناامنی سیاسی خواهد بود که باعث می‌شود بازار دارایی‌های ارز و طلا به تب و تاب بیفتد و فعالان اقتصادی را به تکاپوی هیجانی بیشتری وادارد.

با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران و تبادل آتش در بلندی‌های جولان میان سوریه و اسرائیل، بازار سرمایه تحولات را رصد می‌کند، زیرا مستندات موجود تایید می‌کنند که پیش‌تر، اعلام تعلیق تحریم‌های هسته‌ای توسط ترامپ تاثیر‌گذار بود و رشد مثبت بورس چشمگیر ارزیابی شد، حال که ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شده، سیستم بین‌المللی تجاری، اقتصادی ایران متاثر می‌شوند، با اینکه ایران و آمریکا مراودات خاصی ندارند اما شرکت‌هایی که با آمریکا مراودات دارند، مطمئنا پس از خروج برجام آمریکا از توافق هسته‌ای، به صورت محافظه‌کارانه‌تری با ایران وارد مراودات اقتصادی می‌شوند یا همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خود را محدود می‌سازند، با این همه رونق یا رکود در بازار پدیده‌های جدیدی نیستند و امید آن می‌رود که در سایه تصمیم‌سازی‌ها و سیاست‌گذاری‌های کارآمد برون‌رفت از بحران در شرایط ایجاد شده، دوباره بازار سرمایه ایران دوران رونق را تجربه کند.

 

 

ارسال نظر

تازه ها