کد خبر 12610

الحسینی

محمد صادق الحسینی، کارشناس ارشد اقتصاد

1-شوک اصلی منجر به بحران از جانب عرضه وارد شد و تقاضا بعدتر تحریک شد. پس برای حل بحران، پیش از هر چیز باید مشکل عرضه را حل کرد. به طور مشخص‌تر در بخش عرضه، انتقال ارز دچار مشکل شده و مشکل اصلی هم در دبی است. در نبود لگن‌های ارزی دیگر در چین، ترکیه، روسیه و تا حدی عمان، دبی ضربه اساسی به عرضه ارز در کشور زد.

 فقط دو عدد را می‌گویم، 90 تا 95 درصد کل ارزی که ما نیاز داریم به صورت حواله‌ای است و تنها حدود 5 تا 10 درصد آن به صورت نقدی است. از سوی دیگر، 75 درصد کل پاسخگویی به ارز مورد نیاز برای واردات کشور هم اکنون توسط صرافی‌ها و سیستم غیرسمی هدایت می‌شود و تنها حدود 25 درصد آن از طریق سیستم بانکی است.

 بنابراین مشکل در نقدی تهران نیست. پس بیش از آنکه تعیین نرخی برای دلار مهم باشد، باز کردن مسیر این حواله‌ها مهم است. تمرکز بر نرخ، اشتباهی راهبردی است. بانک مرکزی نمی‌تواند و نباید با نقدی تهران، حواله دبی یا آلمان را کنترل کند، این اتلاف منابع است.

2- راه‌حل از جنس سیاست خارجی و کلید آن ارتباط با شرق است. اینکه راه‌حل در سیاست خارجی است، به معنای رفتن به سمت مذاکرات موشکی یا برجام دو و همانند آن نیست. هر قدم عقب‌نشینی در این مقطع معنایی جز فشار بیشتر از سوی خارجی‌ها ندارد. در این موضع، تهدید آقای شمخانی برای خروج از ان‌پی‌تی در حالت خروج آمریکا از برجام درست‌ترین موضعی بود که مقامات کشور در ماه‌های اخیر گرفته‌اند. آمریکا و اروپا باید بفهمند که ادامه وضعیت تعلیق ایران در برجام و فشار بر نقشه ارزی ایران اگر بخواهد با فشار بیشتری از جمله اصلاح برجام و همانند آن همراه شود، هزینه‌اش فقط خروج ایران از برجام نیست. به لحاظ تئوریک می‌شود نشان داد که عقب‌نشینی در این شرایط هیچ سودی برای کشور ندارد. اگر با این ترکیب جهانی قوا و منطقه که به وجود آمده با اقتدار بازی نکنیم، دچار مشکل می‌شویم.

3- ایران باید مشکلات سیاسی پیش آمده با چین را حل کند. چین 30 درصد از مشکل ارزی پیش آمده در امارات را حل خواهد کرد. همچنین باید از ارتباطات سیاسی با روسیه برای گرفتن امتیازات اقتصادی خصوصا تهاتر 500 هزار بشکه‌ای نفت سریعا استفاده شود. ابوظبی و امارات هم باید بفهمند که ایجاد ناامنی اقتصادی در انتقال ارز ایران برای‌شان هزینه‌های گزافی خواهد داشت. هزینه‌هایی که با توجه به شرایط یمن، فاکتور کردن آنها از سوی ایران برای امارات به هیچ‌وجه سخت نیست. 

 

ارسال نظر

تازه ها