کد خبر 12603

مینا هرمزی

مینا هرمزی، خبرنگار ارشد

یک ضرب‌المثل قدیمی ‌در بازارهای مالی می‌گوید: «سرمایه‌گذاران! روی شایعه، شایبه و گمانه بخرید، روی انتشار خبر قطعی بفروشید.» آیا این ضرب‌المثل برای شرایط کنونی بازار صدق می‌کند؟

این روزها بسیاری از تحلیلگران در بورس تهران می‌گویند اقتصاد کشور در حالت تعلیق، سکون و بی‌تصمیمی ‌قرار دارد و دلایل متعددی برای بروز این حالت بر می‌شمارند. تغییر نظام ارزی از حالت چند نرخی به تک نرخی کاملا سرکوب شده، نبود دسترسی به ارز و احتمال خروج ایالات متحده از برجام، مهمترین دلایل بروز شرایط کنونی است. به همین دلیل بورس تهران نیز در حالت سرگیجه و نبود قطعیت قرار دارد، به صورتی که طی هفته گذشته شاخص کل این بازار حدود 700واحد افت داشت.

بسیاری از تحلیلگران براین باورند که در آستانه تصمیم‌گیری دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای ماندن و رفتن از برجام، بازار سهام کشور در یک نقطه تاریخی قرار گرفته است، به گونه‌ای که خروج ترامپ از برجام باعث ریزش شدید بازار و ماندن آن می‌تواند موجب افزایش قیمت سهم‌ها شود.

با وجود اینکه پیش‌بیینی در خصوص رفتار بازارهای مالی آن هم با محوریت رفتار پیش‌بینی‌ناپذیر ترامپ بسیار دشوار است، اما تحلیل‌های متفاوت وجود دارد.

شماری از تحلیلگران که هفته‌نامه «سهامدار» با آنها صحبت کرده است، براین باورند که بازار در مدار نزولی قرار دارد و ریزش‌ها ادامه خواهد یافت، اما به گواه برخی از تحلیلگران نیز بازار روند معکوس خواهد داشت، روندی که تقریبا طی دو روز کاری گذشته بازار را در مسیر اصلاح قرار داده است.

 شاخص کل در روزهای پایانی دو هفته پیش، به صورت متوالی دست به عصا حرکت بود و نوسان خاصی نداشت و در رقم 95هزار واحد ایستاده بود که با شروع هفته گذشته 1200 واحد در روزهای ابتدایی افت داشت و در روزهای پایانی هفته با توجه به خوش‌بینی پیش آمده، نیمی از این افت را جبران کرد‌.

بنابراین بازار در جدال امید و نگاه خرسی و گاوی است، اما کدام یک برنده می‌شوند؟ برخی از شواهد بنیادی نشان می‌دهد که بورس تهران در آستانه یک تغییر مسیر جدی است، یعنی در آستانه رشد!

دلیل اول اینکه به نظر می‌رسد در شرایطی که قیمت نفت در بازارهای جهانی روند صعودی داشت به یکباره تغییر مسیر داده و تا حدودی روند نزولی پیدا کرده است، آیا سرمایه‌گذاران و معامله‌گران نفت تصور می‌کنند که بازار در شرایطی قراردارد که متغیرهای روانی افزاینده قیمت وارد بازار نمی‌شود. هم اینک دو برداشت درخصوص رفتار بازار نفت وجود دارد، برخی در تهران براین باورند که افزایش بهای نفت ریسک خروج ترامپ از برجام را افزایش داده است، به عنوان نمونه، به گزارش خبرگزاری فارس، محمدصادق معماریان، رئیس سابق اداره بررسی‌های بازار نفت وزارت نفت و تحلیلگر ارشد بازارهای انرژی طی یادداشتی نوشته است: «‌افزایش جهانی قیمت نفت قدرت چانه‌زنی ایران در مرحله اجرای برجام را ارتقا خواهد داد.»

اما برخی از تحلیلگران بورس تهران از رفتار بازار نفت برداشت مشابه دارند، اما با این تفاوت که برداشت‌شان از مستندات رفتار بازار نفت افتراق دارد‌، آنها روند نزولی بهای نفت برنت از بشکه‌ای 75 به 73 دلار را نشان از آن می‌دانند که بازار نفت نسبت به تداوم حضور آمریکا در برجام خوشبین است. در ادامه همین روند، رفتار بازار طلا نیز از نظر آنها پیام مشابهی ارائه می‌دهد، قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی چهارشنبه گذشته با کاهش چهار دلار و ۳۰ سنتی به یک هزار و ۳۲۹ دلار و ۵۰ سنت رسید. ‌همچنین قیمت هر گرم طلا با کاهش ۱۴ سنتی به ۴۲ دلار و ۷۴ سنت رسید، هر چند سهم اثر تاثیر توافق بین‌المللی برجام در سمت و سوی روند بهای طلا مشخص نیست.

بر اساس این تحلیل بازار طلا و نفت با بورس نسبت عکس دارد. در شرایط که جهان در بحران سیاسی قرار داشته باشد، نفت و طلا صعودی شده و بازارهای سرمایه افت شاخص خواهند داشت و بالعکس در شرایط مناسب و کم تنش بازار سرمایه رونق گرفته و ارزش طلا و نفت کاهش می‌یابد.

اما در بازارهای داخلی هم نشانه‌هایی از کاهش سرعت ریزش بهای سهم و شاخص کل وجود دارد. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که با توجه به کاهش مستمر قیمت سهام در طی هفته‌های اخیر، به نوعی ریسک‌های سیاسی در قیمت‌ها منعکس شده و پیش‌خور شده است، حتی برخی می‌گویند که شماری از سهم‌ها با حباب منفی رو‌به‌رو هستند که سهم‌های پتروشیمی ‌و پالایشی و خودرویی در راس آن قرار دارند.

وقتی از تحلیلگران می‌پرسید که چرا پتروشیمی و پالایشی‌ها حباب منفی دارند، می‌گویند نرخ جدید دلار در بودجه سال جاری و قیمت‌های جهانی محصولات انعکاس پیدا نکرده است و انتشار گزارش‌های جدید قیمت این سهم را واقعی می‌کند.

افزون براین، قیمت بسیاری از گروه‌های مختلف بازار سهام همچون خودرو و پالایشی‌ها روند صعودی به خود گرفته‌اند و به دلیل اینکه شماری از آنها با شرکت‌های اروپایی قرارداد دارند، در نتیجه سهامداران آنها به این نتیجه رسیده‌اند که قیمت‌ها روند افزایشی خواهد داشت. 

 

ارسال نظر

تازه ها