کد خبر 12596

تکنیکالیست ها بازار را چگونه می بینند

Samadi-Profile-200x200

بهزاد صمدی، تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه

با توجه به اندیکاتورهای تکنیکال هنوز باید روند شاخص کل را اصلاحی بدانیم، ولی فعلا یک واکنش اولیه بوده است. اگرچه در روزهای انتهایی هفته گذشته شاخص کل مثبت بوده است اما هنوز از لحاظ تکنیکالی روند خوبی را مشاهده نمی‌کنیم و نمی‌توانیم بگوییم که به موقعیت قبلی باز خواهیم گشت و از لحاظ تکنیکی فکر می‌کنم این حمایت صرفا یک اصلاح روبه بالا بوده است. به عبارتی می‌توانیم مثبت‌های اخیر شاخص کل را یک واکنش به ریزش­های هفته‌های گذشته بدانیم. چرا که شاخص کل از رقم ٩٧هزار واحد به حدود ۹۴ هزار واحد کاهش داشته است،‌ حال این اصلاح رو به بالا که می‌توان گفت موقتی خواهد بود، در واکنش به ریزش ۳هزار واحدی بوده است.

 شاخص کل در تایم فریم روزانه حمایت خط روند صعودی را از دست داده است، که اگر بخواهیم نگاه بدبینانه داشته باشیم در شاخص کل الگوی سر و شانه سقف نیز داشته­ایم،‌ به طوری که در ۹۵ هزار واحد خط گردن این الگوی سروشانه شکسته شده است که اکنون شاخص کل در حال پولبک است. مگر اینکه مجددا شاخص کل در ارقام بالای ۹٥هزار و 400 واحد تثبیت شود تا بگویم روند نزولی به پایان رسیده است. در هر صورت از لحاظ اندیکاتوری در حال حاضر وضعیت خوبی را نمی‌بینیم.

در سهم­های پالایشی نیز به دلیل نزدیکی به مجامع عمومی شاهد نوسانات مثبت بودیم و در این نوسانات مثبت نیز حجم عرضه­ها در این نمادها زیاد است،‌ مگر اینکه در نرخ‌هایی که پالایش و پخش به این شرکت­ها اعلام می‌کند واقعا خبرهای مثبتی در کار باشد.

 به طور کلی در تایم فریم روزانه شاخص کل، اندیکاتورها وضعیت خوبی را نشان نمی‌دهند اما در تایم فریم هفتگی هنوز واکنش‌هایی را داریم که باز هم نمی‌توانیم به طور قطع بگوییم اوضاع خوب شده است.

تکنیکال 1

  • در تایم فریم هفتگی و اندیکاتور شاخص قدرت نسبی همچنان حمایت خط روند صعودی و سطح 50 را پیش‌رو داریم.

تکنیکال2

  • اندیکاتور مکدی در تایم فریم روزانه در فاز منفی و زیر خط صفر قرار دارد.

تکنیکال 3

  • از نظر ایچیموکویی، قیمت به زیر ابر کومو کشیده شده و کجونسن و تنکانسن به عنوان مقاومت بالای شاخص کل قرار دارند.

 

 

ارسال نظر

تازه ها