کد خبر 12412

IMG_7623

ستار مرادی، روزنامه نگار

هر چه بیشتر به مهلت تمدید تعلیق تحریم‌های آمریکا از سوی ترامپ نزدیک می‌شویم، بازار سهام بیشتر عطش دریافت خبرهای خوب دارد. برخی از  تحلیل‌ها گویای امیدواری بیشتر جهت ماندگاری آمریکا در برجام است. طی دو هفته گذشته تقریبا اغلب نشست‌ها بر لزوم حفظ برجام از سوی آمریکا تاکید داشته‌اند. «مکرون» رئیس جمهور فرانسه در دیدار با ترامپ خواستار حفاظت از برجام شد. «لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز اعلام کرد که مسکو با همه تلاش‌ها برای بازنگری در توافق هسته‌ای با ایران مقابله خواهد کرد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز معتقد است که هیچ جایگزینی برای توافق هسته‌ای ایران وجود ندارد. این اظهارنظرها در حالی صورت گرفته است که اغلب رسانه‌های مطرح جهانی نیز خبر از توافق اروپا و آمریکا بر حفظ برجام داده‌اند.

به نظر می‌رسد طی هفته گذشته، با توجه به سیگنال‌های موجود در عرصه بین‌المللی و دیپلماسی، میزان ابهام تحلیلگران سیاسی و اقتصادی نسبت به چگونگی واکنش آمریکا به برجام کمتر شده است و بیشتر رای را به ماندگاری این کشور در توافق داده‌اند.

پیش‌بینی برخی از تحلیلگران اقتصاد سیاسی بر این است که آمریکا در برجام باقی خواهد ماند. بازار سهام کشور در 2 روز آخر کاری هفته گذشته تقریبا این سیگنال را دریافت و روزهای مثبتی را طی کرد. به نظر می‌رسد که بورس همین روند آرام کنونی را خواهد داشت. از سوی دیگر با دخالت دولت در بازار ارز، به نظر نمی‌رسد تا اطلاع ثانوی شاهد تغییری در بازار ارز باشیم؛ اما به گفته برخی کارشناسان این بازار، در خردادماه باید منتظر از سرگیری سیستم ارز دو نرخی بود!

پیش‌بینی‌های اسفندماه 1396، خبر از رونق بازار مسکن در بهار 97 می‌داد؛ اما باتوجه به شرایط کنونی بازارها تا اطلاع ثانوی‌(احتمالا تیرماه) باید همین روند را برای این بازار متصور بود. برخی کارشناسان مسکن معتقدند که رونق مورد انتظار را باید در مسکن‌ مصرفی جست‌وجو کرد.

در مجموع به نظر می‌رسد طی اردیبهشت و خرداد شرایط آرامی بر بازارها حکمفرما باشد و برخی حرکت‌ها را باید بعد از ماه رمضان دید. آمارهای جهانی نیز نشان می‌دهد که سال به نسبت متعادلی را می‌توان برای ایران به لحاظ اقتصادی متصور بود. بانک جهانی رشد اقتصادی ایران را در سال 2018، معادل 4.1 درصد اعلام کرده است که در مقایسه با کشورهای حوزه خلیج‌فارس عدد قابل توجهی است؛ البته مجله اکونومیست نیز پیش از این رشد اقتصادی ایران را برای سال 2018، معادل 5.6 درصد اعلام کرده بود. صندوق بین‌المللی پول نیز در تازه‌ترین گزارش خود رشد اقتصادی ایران را برای سال جاری و آینده میلادی، به صورت یکنواخت ۴ درصد پیش‌بینی کرد.

منبع : نشریه سهامدار

ارسال نظر

تازه ها