کد خبر 77069

آمریکا از بالا رفتن نرخ تورم در یکسال اخیر خود خبر داد و گفت: در 15 ماه گذشته نرخ تورم به این میزان بالا نبوده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از سی ان بی سی،   متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در دوازد هماه منتهی به دسامبر با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۲.۳ درصد رسید. این نرخ تورم که بالاترین سطح تورمی ثبت شده درامریکا از اکتبر ۲۰۱۸ تاکنون بوده، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت محصولات انرژی قرار گرفته که تورم آن از منفی ۰.۶ درصد در ماه نوامبر به ۲.۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

بیشترین عامل کاهنده نرخ تورم آمریکا در ماه دسامبر مربوط به گروه مواد غذایی بوده است که تورم ۱.۸ درصدی برای آن به ثبت رسیده است. از سوی دیگر هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد تا پایان ماه دسامبر به ۲.۳ درصد رسید که ۰.۱ درصد کمتر از تورم ثبت شده در ماه قبل محسوب می‌شود.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم آمریکا در ماه دسامبر با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۲ درصد رسید. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی ۱۹۱۴ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۲۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۲۳.۷ درصدی ژوئن ۱۹۲۰ و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱۵.۸ درصدی ژوئن ۱۹۲۱ بوده است.

کریس راپکی، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در بانک میتسوبیشی گفت: افزایش تورم و فاصله گرفتن بیشتر آن از سطح دو درصدی می تواند یک نشانه هشداردهنده نسبت به بر هم خوردن تعادل در بخش عرضه و تقاضا باشد. بانک مرکزی امسال کار سختی برای تعادل بخشی به سیاست های پولی و نرخ تورم خواهد داشت.

اقتصاد آمریکا اکنون وارد دوازدهمین سال رشد مثبت متوالی اقتصادی خود می شود اما کارشناسان هشدار داده اند که تداوم جنگ تجاری با چین می تواند پایانی بر یکی از طولانی ترین دوره های رشد تاریخ معاصر آمریکا باشد و این کشور را با خطر رکود مواجه کند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها