کد خبر 60951

یک اقتصاددان از وضعیت بد کشور در شاخص فسادهای کشوری خبر داد و گفت بیشترین دلیل فراگیر شدن فسادهای کشوری در ایران را حضور دولت در امور مختلف دانست.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، عبدالرضا فرجی راد در ارزیابی خود از سفر اروپایی اخیر وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: این سفر به دنبال فعالیت‌های جدید وزارت امور خارجه است که تا حدودی نسبت به گذشته از نظر روابط  با کشورهای دیگر از جمله روابط دو جانبه فعال شده است، البته فعالیت‌های قبلی به طور نسبی بد نبود، اما فعالیت‌های وزارت امور خارجه به ویژه شخص آقای ظریف در رابطه با مسائل دو جانبه بیشتر شده است.

وی تصریح کرد:‌ کشورهای اسکاندیناوی نیز از کشورهای نسبتا مهم اروپایی هستند که سیاست‌های مستقل‌تری نسبت به برخی دیگر از کشورهای اروپایی دارند و قطعا این سه کشور اسکاندیناوی با سیاست‌های ترامپ مخالف هستند، زیرا هیچ کدام از سیاست‌های ترامپ چه در رابطه با ناتو، موافقت‌نامه اقلیمی، برجام، تعرفه یا هر چیز دیگری با سیاست‌های اروپایی‌ها جور در نمی‌آید.

این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه همچنین بیان کرد: غیر از کشور نروژ که یک پیمان همکاری با اتحادیه اروپا دارد، آن دو کشور فنلاند و سوئد عضو اتحادیه اروپا هستند و می‌توانند تاثیرگذار باشند. بنابراین سفر ظریف در درجه اول می‌تواند تا حدودی موضع این‌ها را نسبت به گذشته و در رابطه با اینستکس نرم‌تر کند.

سفیر پیشین ایران در نروژ در ادامه اظهار کرد: همان‌طور که می‌دانید اینستکس تحت فشار آمریکا قرار دارد، لذا هر چه تعداد کشورهای اروپایی از نظر سرمایه‌گذاری در اینستکس بیش‌تر شود،‌ برای آمریکا سخت‌تر خواهد بود که کشورها را تحریم کند و از طرفی هر چه تعداد آن‌ها کمتر باشد در واقع تحریم‌ کردن برایش راحت‌تر است.

فرجی‌راد همچنین گفت: با توجه به این‌که تا حدی ایران و اتحادیه اروپا کار می‌کنند تا اینستکس را براساس تمایل ایران فعال کنند، نسبت به گذشته تفاوت‌هایی را شاهد هستیم، لذا از این جهت سفر وزیر امور خارجه کشورمان به کشورهای شمال اروپا از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی افزود: از سوی دیگر کشورهای شمال اروپا جزو کشورهایی هستند که از نظر دریانوردی کشورهای نسبتا موفق، قوی و دارای ناوگان‌های تجاری بزرگی هستند، مانند نروژ. آمریکا نیز به این کشورها فشار می‌آورد تا به عضویت یا پیمانی که او برای اسکورت کشتی‌های تجاری در خلیج فارس می‌خواهد، در آیند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در واقع این کشورها وقتی حرف‌های ایران را بشنوند، این اظهارات و مواضع می‌تواند بر ‌آن‌ها اثرگذار باشد و درخواست آمریکا را مورد پذیرش قرار ندهند، هر چند مطمئن هستم هیچ‌کدام از کشورها آمادگی ندارند که با آمریکا همکاری کنند.

سفیر پیشین ایران در نروژ گفت:  علاوه بر سفر به کشورهای اسکاندیناوی، باید با کشورهای جنوب اروپا نیز که سیاست‌های نسبتا مخالفی به ترامپ و آمریکا دارند، همچنین کشورهای اروپای شرقی مانند لهستان، بلغارستان، آلبانی و ... که پیش از این روابط خوبی با ایران داشتند و اکنون جذب ترامپ شده‌اند، نیز گفت‌وگوهایی انجام شود.

فرجی‌راد خاطرنشان کرد: در نتیجه باید در این کشورها فعالانه عمل کرده و آن‌ها را توجیه کنیم که کار آمریکایی‌ها تا چه اندازه خطرناک است و به همین دلیل آن‌ها با ترامپ و سیاست‌های آمریکا همراهی نکنند.

وی درباره این‌که " وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که اروپا باید راهی برای آسان‌تر شدن شرایط برای ایران بیابد"، با توجه به تاخیری که اروپایی‌ها در اقدامات خود داشته‌اند آیا در این شرایط حاضرند اقدامات عملی‌تری را انجام دهند؟ گفت: البته همه در تلاش هستند اما تا حدودی محتاطانه عمل می‌کنند، از تحریم‌های آمریکا نگرانی دارند، آنچه مسلم است این‌که نسبت به گذشته اوضاع فرق کرده و گفت‌وگوها به سمت مثبت حرکت می‌کند و به نظر می‌رسد موفقیت‌های نسبی به دست آمده است.

سفیر پیشین ایران در نروژ در پایان اظهار کرد: البته خواسته‌های ایران بیش‌تر است، ایران تلاش می‌کند به خواسته‌هایش برسد و باید دید در این موفقیت‌های نسبی و گفت‌وگوهایی که انجام می‌شود آیا دو طرف می‌توانند به توافق برسند و آیا آمریکا اقدام دیگری را برای شکست این موفقیت انجام خواهد داد یا خیر؟/ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها