کد خبر 59871

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی جزئیاتی از اصلاح ساختار بودجه را که در سازمان برنامه و بودجه در حال بررسی است منتشر کرد که هسته اصلی آن کاهش وابستگی به نفت و مدیریت هزینه‌هاست.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، علاء‌الدین خادم عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درباره روند اصلاح ساختار بودجه کشورT گفت: در فرمایش مقام معظم رهبری یک بازه زمانی چهار ماهه مطرح بود، هرچند که ما این زمان را از دست داده‌ایم؛ برای تحقق اصلاح ساختار بودجه در چهار ماه یک گروه ویژه باید گزارش‌های کوتاه‌مدت ارائه می‌داد.

وی با بیان اینکه مطالعات اولیه جهت اصلاح ساختار بودجه‌ریزی کشور انجام شده است، اظهار داشت: طبق مطالعات صورت گرفته، عزم جدی برای بحث تغییر ساختار بودجه وجود دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه و مرکز پژوهش‌های مجلس و دیوان محاسبات کشور مباحث مفیدی را در این زمینه در جلسات غیرعلنی مجلس مطرح کرده‌اند.

خادم با تأکید بر اینکه باید اراده‌ای جدی برای اجرای اصلاحات در ساختار وجود داشته باشد، گفت: در اصلاح ساختار بودجه‌ریزی کشور به دنبال چابک‌سازی دولت هستیم و از طرف دیگر دولت لوایحی را پیشنهاد می‌کند که با چابک‌سازی مغایرت دارد؛ اینها خلاف چیزی است که در آن اصلاحات مطرح می‌شود.

وی به بخشی از جزئیات اصلاح ساختار بودجه کشور اشاره و تأکید کرد: کاهش وابستگی به نفت و مدیریت هزینه‌ها از دیگر محورهای اصلاح ساختار بودجه است که در سازمان برنامه و بودجه کشور در حال بررسی‌های نهایی است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: درآمدهای غیرنفتی دولت در حوزه صادرات، مالیات و فروش اموال دولتی باید تأمین شود که در اصلاح ساختار بودجه، مدیریت منابع و مصارف مورد بررسی قرار گرفته است.

خادم در پایان خاطرنشان کرد: نمی‌توان بازه زمانی مشخصی برای اصلاحات ساختاری بودجه تعیین کرد، بلکه می‌توانیم این اصلاحات ساختاری بودجه را در سه دوره کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت اجرایی کنیم.

منبع: تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها