کد خبر 54762

سامانه جنجالی فیش حقوقی که خبرهای زیادی از آن در چند سال اخیر منتشر شده است به وزارت اقتصاد داده شد و همین موضوع باعث نارضایتی وزارت اقتصاد شده است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، دولت مسئول راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام تا امکان جمع‌آوری و شفاف‌سازی کلیه پرداخت‌های مورد نظر مکلف شده است. دولت نیز در ابتدا سازمان امور استخدامی را مسئول این کار کرد اما در ادامه و در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، مجلس تشخیص داد که این سامانه به وزارت اقتصاد منتقل شود.

مسئولیت شفاف‌سازی حقوق و مزایای مدیران و ثبت آن در سامانه در حالی بر عهده وزارت اقتصاد و دارایی قرار می‌گیرد که این وزارت‌خانه هنوز هیچ واکنشی به این قضیه نشان نداده است و در سامانه‌های این وزارت نیز هیچ خبری از تمایل برای دریافت این سامانه جنجال‌برانگیز منتشر نشده است.

این در حالی است که رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور نیز اخیراً گفته است که ما طی نامه‌ای به وزارت اقتصاد و دارایی، آمادگی خود را برای تحویل سامانه حقوق و مزایای مدیران اعلام کردیم، اما هنوز اقدامی از سوی این وزارتخانه صورت نگرفته است.

پیش از این فراکسیون شفاف‌سازی مجلس در آخرین روزهای سال ۱۳۹۷ در نشستی با رئیس سازمان اداری استخدامی کشور به بررسی وضعیت سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران پرداخته و در آن جلسه از همکاری ضعیف بسیاری از دستگاه‌ها برای ثبت اطلاعات حقوقی انتقاد کرده بودند.

به تازگی نیز لیستی از برخی حقوق مدیران سازمان بازنشستگی در فضای مجازی منتشر شده است که باعث بروز انتقادات و مقایسه‌های بسیاری در فضای مجازی شده است. به نظر می‌رسد مساله حقوق‌های نجومی برخی مدیران هنوز به طور کامل حل نشده که در این میان عدم تعیین تکلیف سامانه ثبت حقوق و مزایا هم بر ابهامات اضافه می‌کند.

سامانه ثبت حقوق و مزایا که حالا و با این جابه‌جایی‌ها به حاشیه رفته است اهمیت بسیار زیادی می‌تواند در ایجاد عدالت اداری یا حتی همسان سازی حقوق‌ها داشته باشد. جدای از حقوق‌های نجومی مساله دیگری که این روزها در فضای ادارات وجود دارد شکاف درآمدی بین مدیران و کارمندان است که تنها با ایجاد شفافیت است که می‌توان قدمی در راه اصلاح آن برداشت./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها