کد خبر 53224

بااقتصاد گزارش می‌دهد

قیمت دلار در پی تاثیر گرفتن از اقتصاد سیاسی، در خرداد ماه مسیر ریزشی را طی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اقتصاد ایران در بهار 98 شاهد خبرهای متفاوت از ناحیه آمریکا بوده است نتیجه این خبرها را می‌توان راهبرد عقلایی ایران در قبال تحریم‌های آمریکا و خروج آمریکا از برجام دانست. قیمت دلار در بازار داخل را می‌توان به عنوان دماسنج تحولات اقتصادی و به عبارتی تحولات اقتصاد سیاسی، دانست. برنامه‌ها و طرح‌های رئیس بانک مرکزی در کنترل نرخ دلار  در بازار بی تأثیر نبوده است اما تحولات عرضه و تقاضا در بازار بیش از آنکه به سیاست‌های عرضه و تقاضای داخل واکنش نشان دهد، به خبرهای کلان و اقتصاد سیاسی واکنش بیشتری نشان ‌می‌دهد. این موضوع را می‌توان در روند کاهشی قیمت دلار بعد از رایزنی آمریکا و فرستادن میانجی از سوی خود به ایران مشاهده نمود.

روند قیمتی دلار از ابتدای خرداد ماه در مدار نزولی قرار داشته و در ابتدای خرداد ماه از 13 هزار و 950 تومان در 19 خرداد ماه به کانال 12 هزار تومان رسید. اما پس از آنکه مشخص شد، نشست هایکو ماس در ایران دستاوردی نداشته و خبرهای منتشر شده مبنی بر اینکه شینزو آبه، ناقل پیامی از آمریکا نمی‌باشد، قیمت‌ها خیز صعودی برداشته و طی روزهای دوشنبه تا چهارشنبه شاهد رشد قیمتی دلار بوده‌ایم. اما معاملات خرد در بازار نشان می‌دهد به محض ورود شینزو آبه در ایران کاهش خرید دلار و کاهش قیمت دلار را شاهد بوده‌ایم.

بنابراین آنچه که مسلم است نتیجه نشست شینزو آبه روند آتی قیمت دلار را مشخص خواهد کرد و بازار طی روزهای آتی منتظر خبرها خواهد ماند و تا زمانی که خبری از این نشست‌ها و گفت و گوها منشتر نشود، شاهد بازار کاملا آرامی خواهیم بود. بنابراین می‌توان گفت شینزو آبه مسیر دلار را تعیین خواهد کرد.

 

ارسال نظر

تازه ها