کد خبر 40759

دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی کارگران

دبیر کل کانون انجمن های صنفی کارگران عنوان کرد براساس آنالیزهای گرفته شده از معتبرترین مؤسسات تغذیه‌ای کف حقوق و دستمزد برای کارگران باید 5 میلیون تومان باشد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، هادی ابوی دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی کارگران اظهار داشت: هنوز نتوانسته‌ایم برای ترمیم دستمزد کارگران برای سال 977 کاری انجام بدهیم؛ در واقع این مسئله هم اکنون منتفی تلقی می‌شود و برای بحث مزد در سال 98 نیز برخی از موضوعات بیان می‌شود که هیچ کدام قطعیت ندارد.

وی ادامه داد: نمایندگان کارگران در کمیته مزد براساس آنالیزهای گرفته شده از معتبرترین مؤسسات تغذیه‌ای این نتیجه را گرفته‌اند که حداقل حقوق برای کارگران که بتوانند زندگی خود را ادامه بدهند 5 میلیون تومان است و البته این آنالیز مربوط به سال 97 بوده که قطعا در سال 98 این میزان افزایش پیدا می‌کند.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی کارگران کشور  تأکید کرد: شاهد هستیم که در خانوارهای کارگری، پدر در چند شیفت فعالیت داشته و مادر و فرزندان نیز تا جایی که بتوانند کار می‌کنند که خود این مسئله سبب می‌شود خانواده دچار آسیب‌هایی شود که جبران آنها در آینده کار بسیار سختی است.

ابوی با اشاره به فعالیت‌های وزیر کار در مورد خواسته‌های جامعه کارگری تصریح کرد: ایشان توانستند یکی از خواسته‌های ما یعنی مشخص شدن اعضای هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی را برآورده کنند اما متأسفانه این روند ادامه پیدا نکرد؛ البته به این معنی نیست که وزیر کار توانایی انجام آن را نداشتند اما باید این را دانست که این وزارتخانه به اندازه‌ای گسترده است که به راحتی نمی‌توان آن را مدیریت کرد و به همین علت است که ایشان نتوانسته‌اند اقدام مؤثری در مورد ترمیم دستمزد داشته باشند.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی کارگری کشور خاطرنشان کرد: به هر حال جامعه کارگری حقوق معوقه‌ای دارد و باید دولت در این زمینه تدبیر داشته باشد تا فاصله دستمزد با هزینه زندگی رفع شود، همین حالا برخی از کارگران می‌پرسند که چند سال باید کار کنند تا بتوانند یک خانه بخرند و هیچ پاسخی هم به آن نمی‌توان داد چراکه ما برای این موضوع اصلا برنامه‌ریزی و فکر نکرده‌ایم.

ابوی ادامه داد: این مسئله هم کاملا قابل لمس است که وضعیت فعلی کارگران نیز اسف‌بار است و باید بتوان به نوعی با ساز و کارهای حمایتی کمبودهای آنان را جبران کرد.

 

منبع: تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها