کد خبر 36416

بااقتصاد بررسی می‌کند

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد لایحه حذف چهار صفر از پول ملی تقدیم مجلس شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، لایحه حذف صفر از پول ملی تقدیم مجلس شده است و انتظار می‌رود بعد از مدت‌ها این موضوع به تصویب نهایی برسد. تصویب لایحه حذف تعداد صفرهای پول ملی دارای اثرات اسمی و حقیقی می‌باشد. اما آنچه که مطرح می‌باشد اندازه قدرت این رویداد در کاهش نرخ تورم می‌باشد. کاهش تعداد چهار صفر از پول ملی در واقع بیشتر از آنکه رویدادی بنیادی جهت کنترل شرایط تورمی باشد، رویدادی با جهت‌گیری روانی بوده و در متغیرهای کلان عملا هیچ اتفاقی روی نمی‌دهد. چراکه تورم در واقع با توجه به تعاریف قدیم افزایش حجم پول و با تعاریف جدید، افزایش سطح عمومی قیمت‌ها می‌باشد و وقتی که حجم پول افزایش می‌یابد در واقع تورم رخد داده است، اما اثرات آن با وقفه‌ای نامعلوم آشکار خواهد شد. حال اتخاذ سیاست‌هایی همچون تلاش برای کنترل قیمت‌ کالاهایی همچون بنزین که دور از قیمت واقعی آنها می‌باشد و اتخاذ سیاست‌هایی همچون کاهش تعداد صفر پول ملی، جلوگیری از تورم نمی‌باشد بلکه در واقع جلوگیری از آشکار شدن تورم می‌باشد و تنها می‌توان به عنوان یک تغییر ظاهری از آن یاد کرد تا یک تغییر بنیادی و عملی، جهت کنترل شرایط تورمی.

اما کاهش تعداد صفر پول ملی در شرایطی که ارزش پول ملی به دلیل افزایش قیت دلار و افزایش نرخ تورم می‌تواند به تقویت ارزش اسمی پول منجر شود. به طور مثال اگر تا به حال یک دلار آمریکا، 100.000 ریال ارزش داشت با حذف چهار صفر از پول ملی، ارزش اسمی یک دلار، 10ریال می‌شود. که این موضوع منجر به تقویت اسمی پول ملی خواهد شد. علاوه بر این به ساده سازی در حساب‌ها و ارقام و ترازنامه‌ها منجر می‌شود. اما تا زمانی که به طور کامل جانشینی پول جدید روی دهد، ناسازگاری دفاتر و صورت حساب‌ها را شاهد هستیم.

بنابراین بیش از آنکه اجرای این سیاست نتیجه بنیادین برای کنترل متغیر کلان همچون نرخ تورم داشته باشد، اثر روانی و ساده سازی اعداد را در بر دارد. اما برای کنترل شرایط تورم و حفظ ارش پول ملی به نظر می‌رسد تقویت تجارت خارجی و کنترل سیاست‌های پولی و افزایش تولید در  داخل می‌تواند کارا باشد.

 

ارسال نظر

  • حدید

    0 0

    نان لواش هرعدد در شهر ما 2000 ریال است چهار صفر برداری نانوا باید به ازای هر لواش یک صفرها از جیب خودش بده

تازه ها