کد خبر 32973

بااقتصاد گزارش می‌دهد

با توجه به کاهش درآمدهای نفتی و نیز ثابت ماندن درآمدهای مالیاتی دولت، سؤالی که مطرح می‌شود این است که منبع افزایش 20 درصدی حقوق و دستمزد دولت از کجا تأمین می‌شود؟

 

در هفته‌ای که قرار داریم یکی از مهمترین خبرها مربوط به تعیین نرخ دلار و نفت در بودجه سال 1398 بود. بودجه ای که هنوز به مجلس ارسال نشده و پر از حرف و ابهام است. ابهاماتی که شدیدا تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران قرار دارد و همین امر باعث شده است که بودجه امسال احتملا بودجه‌ای انقباضی باشد. با توجه به این مسئله که با کاهش میزان صادرات نفت در کشور، درآمدهای حاصل از صادرات نفت کاهش می‌یابد و این موضوع میزان درامدزایی کشور را تحت تأثیر قرار داده است چرا که بیشترین درامدهای ارزی کشور از محل فروش نفت تدمین می‌شود. در این گزارش خبرنگار اقتصادی بااقتصاد تلاش دارد تا به این امر بپردازد که با توجه به کاهش درآمدهای نفتی افزایش حقوق کارمندان به میزان 20 درصد قرار است از چه منبعی تأمین شود؟

صادرات روزانه نفت

مهم‌ترین درآمد کشور از محل فروش نفت تأمین می‌شود، نفتی که با توجه به فاز دوم تحریم های آمریکا علیه ایران، صادرات آن بسیارکاهش یافته است و از طرفی با توجه به افزایش ذخایر نفتی آمریکا و افزایش تولید نفت توسط عربستان، میزان عرضه نفت در بازار از میزان تقاضا پیشی گرفته است و همین مسئله باعث کاهش قیمت نفت در بازار شده است. یکی از راه های تامین درآمد کشور با توجه به کاهش صادرات بالا رفتن قیمت نفت در بازار است، اما با توجه به شرایط سیاسی که در اوپک به وجود آمده و فشارهایی که آمریکا به عربستان وارد می کند، کاهش تولید و نیز افزایش قیمت کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد. همین موضوع باعث ابهام در بودجه 98 شده است و این سؤال مطرح می‌شود که دولت از چه منبعی می خواهد بودجه خود را تامین کند؟ زیرا درلایحه ی سال 97 میزان صادرات نفت به صورت روزانه 2.4 میلیون بشکه در نظر گرفته شده بود اما در بودجه 98 این صادرات به 1 تا 1.5 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

 

 

افزایش حقوق 20 درصدی یا 25 درصدی کارکنان؟

افزایش حقوق کارکنان بحث های زیادی را به همراه داشته است زیرا با توجه به تورم هایی که در سال جاری به وجود آمد، میزان قدرت خرید مردم کاهش یافت و دولت مجبور شد تا برای جبران این موضوع سبد حمایتی را برای کارکنان کم درآمد در نظر بگیرد، پس در نتیجه در بودجه سال 98 افزایش حقوق از اهمیت زیادی برخوردار است. اما سوال مهم‌تر این است که با توجه به کاهش صادرات نفت و نیز کاهش قیمت نفت در بازار جهانی این افزایش حقوق و تامین بودجه مورد نظر آن از چه طریقی تامین شود؟آیا دولت تصمیم دارد تا از بانک مرکزی استقراض کند؟

 

درآمدهای مالیاتی

در بودجه سال 98 میزان درآمدهای مالیاتی به نظر می‌رسد همانند سال گذشته و به میزان 120 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. در حالی که با توجه به کاهش درآمد کشور از طریق نفت، یکی از مهم ترین راه هایی که می‌تواند باعث تامین افزایش حقوق و دستمزد شود مالیات‌هایی است که دولت دریافت می کند. اما در بودجه سال آینده درآمدهای مالیاتی هیچ تغییری نداشته است و به میزان سال گذشته است. پس با توجه به این موضوع نمی توان گفت که افزایش حقوق از این منبع تامین می شود. اما دلیل مهم‌ در ثابت نگهداشتن درآمد مالیاتی کاهش قدرت خرید مردم بوده است و اگر دولت در این بخش بودجه را افزایش بدهد باعث نارضایتی در جامعه می شود.

 

راه کارهای دولت برای تامین بودجه

 

  1. کاهش بودجه وزارتخانه‌ها و انقباض شدید در بودجه  

با بررسی بخش‌های درآمد و هزینه‌های حیاتی که دولت در بودجه خود مشخص کرده است متوجه این موضوع می‌شویم که دولت با کمبود بودجه مواجه می‌شود و نمی‌تواند میزان افزایش حقوق و دستمزد سال آینده را تأمین کند زیرا درآمدهای اصلی دولت که حاصل از فروش نفت است کاهش داشته است و از طرفی احتمالا درآمدهای مالیاتی نیز ثابت خواهد ماند. .یکی از راه‌های تامین افزایش حقوق و دستمزد 98 به میزان 20 درصد این است که دولت میزان بودجه اختصاص داده شده به وزارتخانه‌ها را کاهش دهد تا بتواند این میزان افزایش در حقوق ودستمزد را جبران کند.

 

  1. استقراض از بانک مرکزی

دومین راهکار این است که دولت از بانک مرکزی قرض بگیرد که با توجه به بدهی 211 هزار میلیارد تومانی دولت به بانک مرکزی، این موضوع تا حدودی منتفی است. زیرا بانک مرکزی تا یک سقف مشخصی می‌تواند کسری بودجه را تامین کند اما با در نظر گرفتن بدهی دولت به بانک مرکزی تا به امروز این موضوع نمی‌تواند کمکی به دولت کند و بنابراین محل افزایش میزان حقوق و دستمزد نمی‌تواند استقراض از بانک مرکزی باشد.

 

  1. چاپ پول؟

سومین راهی که برای دولت باقی می‌ماند چاپ کردن پول است که با چاپ پول تورم در کشور به شکل فاجعه باری افزایش می یابد. چاپ پول و افزایش نرخ تورم در جامعه می‌تواند بخشی از میزان افزایش حقوق و دستمزد به میزان 20 درصدی را خنثی کند و نقدینگی در جامعه را افزایش دهد که بسیاری از کارشناسان اقتصادی راهکار چاپ پول را مناسب نمی‌دانند. اما به نظر می‌رشسد که در دسترس‌ترین مسیر برای دولت همین موضوع باشد مگر اینکه رئیس سازمان برنامه و بودجه توضیحاتی را ارائه دهد و کارشناسان اقتصادی را سورپرایز کند.  حال باید منتظر انتشار بودجه بودجه دولت شد و دید که منابع افزایش حقوق و دستمزد برای دولت از کدام یک از این راه‌ها تأمین می‌شود.

 

 

ارسال نظر

تازه ها