کد خبر 32369

بااقتصاد بررسی می‌کند

یکی از مهم‌ترین خبرهای این روزها تعیین لایحه بودجه 1398 در مجلس است.

حدود یک ماه پیش رئیس جمهور بخشنامه بودجه سال 1398 را به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد اما 14 آذرماه قرار است سازمان برنامه و بودجه،  لایحه بودجه سال 98 را به مجلس ارائه کند، اما تا امروز خبری از قیمت تعیین‌شده برای نفت و دلار در بودجه سال آینده نیست و با ابهامات زیادی در این باره مواجه هستیم.

 

نرخ احتمالی قیمت هر بشکه نفت در سال 98

یکی از سوال های بزرگ در لایحه بودجه سال آینده تعیین نرخ قیمت نفت در هر بشکه است. دولت قیمت هر بشکه نفت را در بودجه سال 98 چه میزان تعیین کرده است؟ با توجه به تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران و افزایش تولید نفت عربستان، قیمت نفت اوپک هر روزه در حال کاهش است و در این میان با توجه به شرایط تحریم ها کاهش میزان صادرات نفت در کشور را هم شاهد هستیم، اقتصاد کشور ما یک اقتصاد وابسته ی تک محصولی است و درآمد خود را از طریق نفت تامین می کند، با توجه به کاهش قیمت هر بشکه نفت و کاهش صادرات نفت خام ، کشور با کسر بودجه مواجه می شود، به همین دلیل تمام توجه رسانه ها به قیمت تعیین شده برای هر بشکه نفت در لایحه بودجه سال آینده هستند. رایزنی هایی که این میان شده است می گوید که قیمت هر بشکه نفت خام در بودجه سال 98 ، 55 تا 65 دلار مشخص شده است. البته نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه طی صحبت هایی که داشته است گفته است که قیمت هر بشکه نفت خام زیر 70 دلار است. حال باید تا 14 آذر ماه منتظر مشخص شدن این بودجه باشیم.

نرخ احتمالی دلار در بودجه 98

با توجه به این موضوع که درآمدهای کشور که از نفت تامین می شود به دلار است، نرخ تعیین شده برای دلار در بودجه سال آینده از اهمیت زیادی برخوردار است. اما باید توجه داشت که با کاهش قیمت نفت و کاهش صادرات نفت، دولت ممکن است بخواهد کسری بودجه را با آزاد گذاشتن قیمت دلار جبران کند، شنیده‌ها حاکی از آن است که نرخ دولتی دلار امسال افزایش دارد و شاید 5500 از طرف دولت تعیین شود. اما خبر موثقی در این رابطه وجود ندارد. نرخ دلار در بودجه بر اساس درآمد نفتی تعیین می‌شود، پس با توجه به تحریم های نفتی قیمت تعیین شده برای دلار در بودجه سال آینده افزایش داشته باشد. با این حال باید منتظر بمانیم تا لایحه نهایی شده برای بودجه سال آینده این اطلاعات را به ما بدهد.

 

ارسال نظر

تازه ها