کد خبر 29774

آمارهای سازمان خصوصی سازی حاکی از این است که 21 هزار و 364 میلیارد سهم و اموال دولتی از سه مجرای مذاکره، بورس اوراق بهادار و مزایده به فروش رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، از ابتدای امسال تاکنون ۲۱ هزار و ۳۶۴میلیارد ریال سهم و اموال دولتی توسط سازمان خصوصی‌سازی واگذار شده که در این میان ۱۸ میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار، ۲۱هزار و ۲۱۱میلیارد ریال از طریق مزایده و ۱۳۵ میلیارد ریال از طریق مذاکره فروخته شده است.

بر اساس این گزارش، این در حالی است که از این میزان واگذاری، ۲۱ هزار و ۳۳۱ میلیارد ریال به‌صورت بلوکی، ۱۸ میلیارد ریال تدریجی و ۱۵ میلیارد ریال به‌ صورت ترجیحی بوده است. افزون بر این، از ۲۱ هزار و ۳۶۴ میلیارد ریال سهم و اموال دولتی در این مدت ۱۹ هزار و ۹۸۷ میلیارد ریال مربوط به شرکت‌های گروه یک واگذاری‌ها و یک هزار و ۳۷۷ میلیارد ریال واگذاری مربوط به شرکت های گروه دو واگذاری‌ها بوده است.

این گزارش می افزاید: به‌ استناد ماده دو فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی دولت مکلف است تا ۱۰۰ درصد سهام شرکت های «گروه یک» را به بخش خصوصی واگذار کند. لازم به ذکر است، در تبصره‌های ماده ۳ فصل دو این قانون در خصوص شرکت‌های «گروه ۲» آمده که دولت مجاز است به‌ منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت‌های گروه دو ماده دو، همچنان ۲۰ درصد از سهام شرکت‌های حاضر در گروه دو را در اختیار داشته باشد و مکلف است ۸۰ درصد باقی‌مانده را به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند.

همچنین طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، سال ۹۳ آخرین مهلت قانونی برای واگذاری شرکت های دولتی تعیین شده بود که این مهلت در سالهای ۹۴، ۹۵، ۹۶ و ۹۷ تمدید شده است. این در حالی است که بر اساس فهرست منتشر شده بنگاه‌های دولتی قابل واگذاری، قرار است در سال جاری ۶۳۱ بنگاه دولتی تعیین تکلیف و واگذار شوند که با توجه به روند واگذاری ها به نظر می رسد واگذاری سهام دولتی در سال ۹۸ هم ادامه پیدا کند.

منبع : ایبنا 

ارسال نظر

تازه ها