کد خبر 26137

بااقتصاد بررسی کرد

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا ضمن انتقاد از شرایط حال حاضر بحران اقتصادی فعلی را حاصل سیاست های اشتباه دولت دانست.

حسین راغفر در گفتگو با خبرنگار با اقتصاد،  با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی  ریشه در سیاست های اشتباه دولت دارد، اظهار داشت: در زمان صحبت های رئیس جمهور ایران و آمریکا هیچ واکنشی از سوی بازارها مشاهده نشد، عمده دلیل این موضوع زمان نامناسب بود، از سوی دیگر باید گفت درصد اندکی  از  مشکلات اقتصادی کشور ریشه در معضلات خارجی دارد.

وی با بیان این که بحران اقتصادی کشور در نیمه دوم سال به فاجعه اقتصادی تبدیل خواهد شد، گفت:  در حال حاضر حقوق و دستمزدها کفاف هزینه های خانوار را نمی دهد. قشر متوسط و رو به پایین جامعه از بحران های کنونی بیشترین آسیب را متحمل خواهند شد و می توان گفت که مردم به خصوص فقرا روز به روز فقیر تر می شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا ادامه داد: بخشی از افزایش قیمت ها و التهابات بازار نتیجه برنامه های دولت بوده و به نظر می رسد دولت تعمدا برخی بازارها را با افزایش قیمت رو به رو می کند تا بتواند از طریق کسب درآمد بیشتر بحران بانکی را کنترل کند.

راغفر با بیان اینکه بانک های کشور در شرایط مساعدی نیستند، گفت: بانک های کشور باید مبلغ قابل توجهی را سالیانه به عنوان سود بانکی به مردم بپردازند از آنجایی که بانک ها شرایط مناسبی برای پرداخت این سود و تامین آن را ندارند باید از محل دیگری این سود تامین شود.

وی ادامه داد: هر اتفاق تازه ای که در اقتصاد کشور رخ می دهد به عمیق تر شدن زخم اقتصاد منجر شده و در بلند مدت به اعتراضات گسترده داخلی ختم می شود. دولت باید دغدغه این مسائل را داشته باشد اما بدون هیچ واکنشی تلاشی برای بهبود شرایط نداشته و راهکاری برای مدیریت بحران در شرایط کنونی و یا پیشگیری از فاجعه را ندارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: بدهی بانکها به مردم روز به روز بیشتر می شود و حجم نقدینگی با سرعت فزاینده ای رو به رشد است در چنین شرایطی که بازارها بازدهی خود را از دست داده و بازار سوداگری بیشترین  سود را برای  مردم دارد در نتیجه مردم به دنبال بیرون کشیدن سپرده های خود از بانک ها هستند حال اینکه بانک ها منابع را در جای دیگری هزینه کرده اند. این  جای خالی باید از یک طریق تامین شود در نتیجه دولت دست به دامان سیاست های اشتباه برای تامین منابع می شود و از سوی دیگر بانک ها برای نگه داشتن سپرده های مردم  تلاش می کنند که سود بیشتری  را به مشتریان بپردازند در نتیجه یک چرخه معیوب بحران تکرار می شود.

ارسال نظر

تازه ها