کد خبر 19041

دستور العمل جدید واردات در مقابل صادرات از سوی رئیس کل سازمان توسعه تجارت ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، مجتبی خسروتاج رئیس کل سازمان توسعه تجارت و معاون وزیر در امور صادرات در دستور العمل جدید «واردات در مقابل صادرات»، به موضوع تبادل ارز صادراتی با نرخ توافقی، نحوه انتقال پروانه صادراتی و ضوابط واردات کالاهای گروه (۳) به شرح زیر اشاره کرد:

بر اساس این دستورالعمل، کلیه صادرکنندگان کالاهای غیر نفتی به غیر از محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی، محصولات فولادی و فلزات رنگین که از تاریخ ۲۲ /۱ /۹۷ اقدام به صادرات کرده‌اند، به شرح ذیل می‌توانند نسبت به فروش ارز حاصل از صادرات و واگذاری پروانه صادراتی به واردکنندگان اقدام کنند.

تبصره: فهرست محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی، محصولات فولادی و فلزات رنگین  که موظفند ارز خود را در سامانه نیما و با نرخ مصوب به فروش رسانند طی بخشنامه شماره ۷۰۹۳۴/۶۰ مورخ ۱۳/۳/۹۷۷ وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت ابلاغ گردیده است.

۱- صادرکننده می‌تواند اطلاعات پروانه صادراتی خود را به سایر واردکنندگان، برای تامین ارز ثبت سفارش‌هایشان منتقل کنند، سازمان توسعه تجارت و اتاق‌ها می‌توانند برای این شناسایی و ارتباط اقدام نمایند.

تبصره : واگذاری پروانه صادراتی و یا ارز معامله شده، خارج از سامانه و بر اساس توافق طرفین صورت می‌گیرد. صادرکننده می‌تواند در  چند مرحله و به صورت شکسته و یا به‌طور یکجا میزان ارز قابل واگذاری خود را اعلام نماید.

۲- واردکنندگان که تمایل به استفاده از ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان را دارند لازم است با مراجعه به سامانه جامع تجارت نسبت به ثبت سفارش اقدام کنند.

تبصره : واردکنندگان در کلید(TAB) مالی و بانکی، موضوع (FIELD) نوع عملیات ارزی را بانکی و FIELD تامین ارز را از محل  صادرات انتخاب می نمایند.

۳- وارد کننده برای تامین ارز ثبت سفارش خود، به بانک عامل مراجعه نموده و با ارائه اطلاعات پروانه صادراتی صادرکننده، برای آن ثبت سفارش، درخواست تامین ارز می نماید.

تبصره: صرفا واردات کالاهایی که تعرفه آنها در اولویت سوم گروه بندی کالایی قرار دارند می‌توانند از این طریق، تامین ارز نمایند.

۴- بانک‌های عامل موظفند با مراجعه به سامانه پورتال ارزی، از بانک مرکزی درخواست گواهی ثبت آماری کنند.

۵- در صورت تایید گواهی ثبت آماری توسط بانک مرکزی، بانکهای عامل موظفند تضامین لازم را از بازرگان، مطابق بند (ی) بخش اول مجموعه مقررات ارزی اخذ نموده و تاییدیه آن را در سامانه تامین ارز اعلام نماید.

۶- بانکهای عامل با مراجعه به سامانه تامین ارز، اطلاعات پروانه های صادراتی را ثبت می نمایند.

تبصره: با توجه به اینکه مالکیت پروانه صادراتی  متعلق به شخص دیگری (صادرکننده) است لازم است بانک عامل از رضایت صادرکننده جهت واگذاری پروانه صادراتی اش یه مشتری (واردکننده) اطمینان یابد. لذا از طریق سامانه تامین ارز، درخواستی را مبنی بر تایید جواز واگذاری پروانه به آن مشتری ثبت می کند. این درخواست به صورت سیستمی جهت مشاهده صادرکننده به سامانه جامع تجارت ارسال می گردد.

۷- صادرکننده لازم است با مراجعه به سامانه جامع تجارت، درخواست بانک عامل، مبنی بر جواز واگذاری پروانه صادراتی خود به آن واردکننده را تایید نماید.

تبصره: واگذاری پروانه صادراتی در این گام به پایان می رسد و تعهد صادرکننده از بابت برگرداندن ارز به چرخه اقتصادی در این مرحله  برابر میزان ارزش آمده در پروانه صادراتی کاسته خواهد شد.

۸-بانک عامل با مراجعه به سامانه مدیریت تعهدات ارزی (سمتاک) نسبت به ثبت ابزار پرداخت در قالب برات بدون تعهد اقدام نماید.

۹- وارد کننده لازم است اسناد حمل ثبت سفارش خود را به بانک عامل تحویل نماید.

۱۰- بانک عامل باید با مراجعه به سامانه سمتاک، اسناد حمل را ثبت کند.

۱۱- واردکننده موظف است با مراجعه به سامانه جامع تجارت در بخش مدیریت عملیات ارزی بانکی، اطلاعات منشاء ارز خود را ثبت کند.

۱۲- بانک عامل با بررسی منشا ارز، اقدام به صدور اعلامیه تامین ارز می نماید.

۱۳- واردکننده با مراجعه به گمرک و ارائه شماره رهگیری اعلامیه تامین ارز (شاتا) اقدام به ترخیص کالای خود می نماید.

۱۴- واردکننده پس از ترخیص کالا، جهت رفع تعهد و دریافت تضامین خود باید به بانک عامل مراجعه نماید.

این دستورالعمل در ۱۴ بند و ۴ تبصره در تاریخ ۱۷ /۴ /۱۳۹۷ جهت اجرا ابلاغ شد

 

منبع: ایلنا

ارسال نظر

تازه ها