کد خبر 14241

کاندیدای ایرانی نوبل اقتصاد از دلایل و راهکارهای بحران اخیر اقتصادی ایران می‌گوید

پروفسور هاشم پسران کاندیدای نوبل اقتصاد در سال 2013 در مصاحبه‌ای که با روزنامه همشهری انجام داده است به مسائل و بحران‌های اخیر به وجود آمده در اقتصاد ایران می‌پردازد و در بخشی از مصاحبه خود به راهکارهای پیش روی ایران در صورت خروج دونالد ترامپ از برجام اشاره می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، پروفسور هاشم پسران کاندیدای ایرانی نوبل اقتصاد در سال 2013 در مصاحبه‌ای که با روزنامه همشهری انجام داده و در 23 اردیبهشت 1397 منتشر شد به بررسی مشکلات اقتصادی ایران در یک سال اخیر و نیز به راهکارهای پیش روی ایران در صورت خروج آمریکا از برجام می‌پردازد. 

پروفسور هاشم پسران از جمله اقتصاددانانی است که همچنان نگاه خوشبینانه‌ای به اقتصاد ایران دارد اما بر این عقیده است که ایران برای اینکه بتواند سیاست‌های اشتغال‌زا را به پیش ببرد باید تورم را زیر 4 و یا 5 درصد نگه دارد و از طرف دیگر باید به جای صنایع سبک بر افزایش صادرات غیرنفتی تکیه کند. 

استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه کمبریج بر این عقیده است که تمرکز بر بخش ساختمان صادرات‌زا نیست و در نهایت در بلندمدت فشارهای ارزی را بالا می‌برد زیرا مصرف را به سمت تولیداتی پیش می‌رود که بیشتر مصرف داخلی دارند. ساختمان جزئی از نظام اقتصاد کشور است و افزایش تمرکز بر بخش صنایع سبک جنبه ساختمانی را نیز در خود دارد، پس در نتیجه باید به صنایعی توجه کرد که از نظر تکنولوژی جدید و از نوآوری در سطح کشور از آن بهره‌مند شد. 

این استاد مدعو پیشین دانشگاه هاروارد همچنین در بخش دیگری از سخنانش به مسئله تورم در ایران اشاره می‌کند و بر این عقیده است که اکنون با نرخ تورم حول و حوش 10 درصد، با 8 درصد مازاد تورم در مقابل کشورهای دیگر روبرو هستیم و این امر اگرچه در کوتاه مدت ممکن است اثرات خود را نشان ندهد اما در میان‌مدت این نرخ تورم انباشته خواهد شد و روی نرخ ارز فشار ایجاد می‌کند که نتیجه آن شکل‌گیری بحران‌های ارزی است.  

صاحب کرسی عالی اقتصاد جان الیوت در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی عقیده دارد که باید نرخ تورم را زیر 4 و 5 درصد نگه داریم و آن را در همین حد و حدود کنترل کنیم و برای رسیدن به این هدف باید تصمیمات مهمی درزمینه اصلاح نظام بانکی و اقتصادی اتخاذ شود. 

مصاحبه کامل پروفسور هاشم پسران با روزنامه همشهری که در 23 اردیبهشت 1397 منتشر شد را از اینجا دانلود کنید

 

 

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها