کد خبر 11285

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خبرداد

سید فاطمه حسینی نشست کمیسیون اقتصادی مجلس را تشریح کرد و گفت: در صورت تصویب نتایج این جلسه بیمه ها از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می شوند.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"،سیده فاطمه حسینی ، با تشریح جلسات کمیسیون اقتصادی برای بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در مشهد، این جلسات را بررسی مقدماتی این لایحه عنوان کرد و از معافیت بیمه ها از مالیات بر ارزش افزوده در صورت تصویب مجلس خبر داد.

تشریح چالش های لایحه اصلاح مالیات بر ارزش افزوده

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه چالش هایی درباره این لایحه که در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ و ۹۷ مطرح شده بود همچنان پابرجا است، از چالش هایی همچون دریافت مالیات زنجیره ای یا مالیات بر فروش و  چالش نرخ ها نام برد.

حسینی با بیان اینکه چالش اصلی درباره مالیات بر ارزش افزوده، چالش نرخ ها است، توضیح داد: درباره اینکه کدام یک از کالاها و خدمات در کدام طبقه نرخ ها قرار گیرد چالش های فراوانی وجود دارد.

او با توضیح اینکه ۳ یا ۵ نرخ وجود دارد گفت: یکی حالت معاف بودن کالا است که کالاهای ضروری و اساسی در این محدوده قرار میگیرند. طبقه بعدی نرخ معاف همراه با استرداد که همان نرخ صفر است. طبقه دیگر نرخ ترجیحی است که تقریباً سه درصد یا یک سوم نرخ اصلی در نظر گرفته می شود. طبقه دیگر نرخ استاندارد است و نرخ کالاهای خاص. 

 این نماینده مجلس بیان داشت: اینکه دسته بندی این نرخ ها به چه صورت باشد، موضوعی است که در جلسات این روزهای کمیسیون اقتصادی درباره لایحه مالیات بر ارزش افزوده، در حال بررسی است. بعلاوه آنکه در حال بررسی این موضوع هستیم که کدام کالاها درکدام یک از طبقات قرار گیرند.

حسینی در ادامه، بحث مهم دیگر لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را «بیمه» عنوان کرد و اظهارداشت: این موضوع شامل همه بیمه ها اعم از اتکایی و مستقیم می شود و برمبنای این لایحه، بیمه ها از این مالیات معاف می شوند.

 عضو کمیسیون اقتصادی بیان داشت: دلیل اهمیت این موضوع آن است که گاهاً وقتی می خواهیم از کالا یا خدمات حمایت کنیم تلاش می کنیم مالیات آنها را کاهش دهیم، بنابراین کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای بیمه ها از این جهت که ضریب نفوذ بیمه در ایران نسبت به جهان پایین است و این می تواند مشوق خوبی باشد، به نظر ضروری است.

منبع : خبرگزاری خانه ملت 

ارسال نظر

تازه ها