کد خبر 35705

با اقتصاد بررسی می کند

صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا مدتی است که فعالیت خود در بازار سرمایه را آغاز کرده اند. از آنجایی که با استفاده از این صندوق ها می توان ریسک خرید و فروش سکه طلا به صورت فیزیکی را کاهش داد می تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذارانی که به دنبال خرید و فروش طلا هستند، محسوب شود.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، مکانیزم استفاده از صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا به گونه ای است که ریسک هایی از جمله حمل و نقل فیزیکی سکه و هم چنین ترس از اصل بودن یا تقلبی بودن سکه خریداری شده را کاهش می دهد، در نتیجه خریدار می تواند بدون ترس و واهمه سرمایه های خود در این صندوق ها سرمایه گذاری کند.

صندوق های مبتنی بر طلا در واقع پشتوانه سکه طلا را دارند اما می توانند در ترکیب دارایی های آن ها سهام و اوراق با درآمد ثابت نیز وجود داشته باشد.

در واقع کسانی که توانایی خرید سکه طلا را ندارند می توانند با حداقل بودجه ای که دارا هستند بر روی این فلز گزان بها سرمایه گذاری کنند. به طور مثال اگر برای خرید یک سکه کامل به بیش از سه میلیون تومان پول نیاز باشد با پرداخت هزار تومان و خرید یک واحد از این صندوق ها شخص خریدار صاحب یک سه هزارم یک سکه کامل می شود.

مکانیزم صندوق ها چگونه است؟

بخش عمده ای از سرمایه گذاری در این صندوق ها بر روی سکه هایی انجام می شود که از پیش خریداری شده و در قالب سپرده کالایی نزد یک بانک عامل سپرده گذاری شده است.

در نتیجه قسمت قابل توجهی از فعالیت این صندوق ها به روند سکه  طلا بستگی دارد. در جدول ذیل صندوق هایی که در بازار سرمایه ایران مبتنی بر طلا هستند همراه با بازدهی که به سرمایه گذاران خود داده اند آورده شده است. در جدول مشخص است بازده فصلی تمامی آن ها به علت نوساناتی که در نرخ سکه وجود داشته منفی بوده است.

طلا

 صندوق پشتوانه طلای لوتوس اولین صندوقی است که در بورس ما با عنوان صندوق طلا شناخته شده است به همین دلیل بازدهی کل دوره آن نسبت به سایرین بالاتر است در مقابل صندوق سکه طلای مفید در اوایل سال جاری به جمع طلایی ها اضافه شد از این رو تاکنون پایین ترین میزان بازدهی را داشته است.

در نتیجه بخش مهمی از بازده این صندوق‌ها متأثر از بازده سکه طلا می باشد؛ اما به کمک سایر ابزارهای بازار مشتقه که صندوق امکان استفاده از آن‌ها را دارد، میزان بازدهی می تواند کمی متفاوت باشد.

 

ارسال نظر

تازه ها