کد خبر 99959

دکتر صالح آبادی ،رئیس انجمن مالی اسلامی در نشست خبری، ضمن تشریح برنامه‌های ششمین همایش مالی اسلامی به ارائه گزارشی از عملکرد انجمن مالی اسلامی ایران پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  دکتر علی صالح آبادی ،رئیس انجمن مالی اسلامی در نشست خبری مجازی صبح امروز پیرامون ششمین همایش مالی اسلامی گفت: این همایش با موضوع" حکمرانی مطلوب و تاثیر آن در بازارهای مالی" 26 آذرماه به صورت مجازی در بستر اسکای روم( به آدرس https://webinar.iaif.ir/ch/ifconference)با حضور اساتید و کارشناسان مطرح این حوزه برگزار می شود. 

به گزارش روابط عمومی انجمن مالی اسلامی ایران، دکترعلی صالح آبادی افزود: شورای سیاست گذاری این همایش را چهره های شاخصی چون حجت الاسلام دکتر مصباحی مقدم، عضو موسس انجمن و رئیس کمیته فقهی سازمان بورس، دکتر حسینی عضو هیئت مدیره انجمن مالی اسلامی ایران و رئیس هیئت مدیره شرکت سمات، دکتررهنمای رودپشتی عضو هیئت مدیره انجمن مالی اسلامی و رئیس انجمن مهندسی مالی، دکتر ابوذر سروش از اعضای هیات مدیره انجمن مالی اسلامی وحجت الاسلام دکتر مجید رضایی عضو کمیته فقهی سازمان بورس  و شورای فقهی بانک مرکزی تشکیل داده اند.

وی با بیان اینکه پس از فراخوان ستاد برگزاری ششمین همایش مالی اسلامی، 21 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده گفت: که میان مقالات دریافتی 14 مقاله حائز شرایط تشخیص داده و پذیرفته شد که همانند سال های گذشته در کتاب مجموعه مقالات همایش مالی اسلامی چاپ و تعدادی از مقالات منتخب در نشریه علمی پژوهشی تحقیقات مالی اسلامی منتشرخواهد شد.

دکتر صالح آبادی با ذکر این مهم که حکمرانی مطلوب از موضوعات مهم در بازارهای مالی است، گفت: پنل اول با موضوع" حکمرانی مطلوب و تاثیر آن بر بازارهای مالی" با حضور دکتر مصباحی مقدم، رئیس کمیته فقهی سازمان بورس، دکتر قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، دکتر حسینی مدیرعامل سابق بورس انرژی و دکتر رهنمای رودپشتی، رئیس انجمن مهندسی مالی برگزار می شود.

رئیس انجمن مالی اسلامی در ادامه به تشریح موضوع پنل دوم این همایش پرداخت و گفت: در این پنل، دکتر فهیمی، مدیرعامل شرکت سمات، دکتر شاپور محمدی، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی، دکتر رضایی، عضو کمیته فقهی سازمان بورس و دکتر میرزایی منفرد، دبیرسابق هیات داوری سازمان بورس به موضوع " ماهیت سهام وحقوق و منافع ناشی ازسهام" می پردازند.

دکتر صالح آبادی اظهار داشت: علاوه بر برگزاری پنل ارائه مقالات منتخب در این همایش، پنلی بین المللی با موضوع اصلی همایش با حضور اساتید مالی اسلامی خارج از کشور از جمله دکتر اکرم لالدین، دکترای اصول فقه و مدیراجرایی موسسه بین المللی مطالعات فقهی مالی اسلامی ( ایسرا )از مالزی، پروفسور یوسف دینک، از مدیران بانک اسلامی برکت ترکیه و عضو هیات علمی  دانشگه صباح الدین زعیم، دکتر سعید همایون، عضو هیات علمی دانشگاه گاول سوئد و دکترعباس جلیل مدیرعامل شرکت amanah capital group limited (ACGL) مالزی، خواهیم داشت.

 

گرامی داشت مقام زنده یاد موسویان

دکترصالح آبادی با ذکر یاد و نام مرحوم دکترموسویان گفت: بی تردید استاد موسویان یکی از تاثیرگزارترین چهره های حوزه مالی اسلامی بوده و نقش برجسته و بی بدیلی در توسعه علوم مالی اسلامی در کشور،در بازار سرمایه و نیز بازار پول ایفا کردند.

وی افزود: بخشی از همایش مالی اسلامی امسال به تقدیر و بزرگداشت از مقام زنده یاد دکتر موسویان اختصاص دارد؛ ایشان به عنوان عضو کمیته فقهی سازمان بورس و عضو شورای فقهی بانک مرکزی، با نبوغ خاص و تسلط کاملی که بر مباحث فقهی داشتند، کتب و مقالات متعددی در حوزه مالی اسلامی به رشته تحریر درآورد و دانشجویان بسیاری را تربیت کرد؛ در این راستا صفحه مخصوصی در سایت انجمن مالی اسلامی به آثار دکتر موسویان تخصیص داده شده است.

 

تقدیر از استاد برتر دوره DBA بازار سرمایه اسلامی 

انجمن مالی اسلامی ایران این افتخار راداشته که  پنج دوره DBA بازار سرمایه اسلامی را برگزار نماید و تقدیر از یکی از اساتید برتر دوره های بازار سرمایه اسلامی DBA از دیگر برنامه هایی است که در ششمین همایش مالی اسلامی گنجانده شده است.

 

شریح عملکرد انجمن مالی اسلامی ایران

صالح آبادی در ادامه این نشست به تشریح عملکرد انجمن مالی اسلامی در سال های فعالیت خود پرداخت و گفت: یر اساس ارزیابی های وزارت علوم، انجمن مالی اسلامی رتبه A را در سال های 96 و 97 کسب نموده و پیش بینی می شود که این رتبه را در سال 98 نیز کسب کند.

وی پایگاه جامع مالی اسلامی را یکی از غنی ترین منابع موجود برای مطالعات مالی اسلامی دانست و گفت: این سایت موضوعات متنوعی را در حوزه مالی اسلامی از جمله اخبارمالی اسلامی، طبقه بندی علوم مالی اسلامی،مباحث فقهی مربوط به بازارهای مالی، مشروح مصوبات کمیته فقهی سازمان بورس و شورای فقهی بانک مرکزی، محتوای همایش ها و نشست های تخصصی انجمن، کتب مختلف، مقالات، نشریات علمی و پژوهشی و آثار پژوهشگران مالی اسلامی در داخل و خارج در بر می‌گیرد وعناوین پیشنهادی متنوعی برای رساله های ارشد و دکتری در این سایت در اختیار علاقه مندان قرار دارد.

به گفته رئیس انجمن مالی اسلامی، این انجمن تا کنون بیش از 30 نشست داخلی و خارجی برگزار کرده که برگزاری این نشستها کماکمان از برنامه های انجمن می‌باشد. وی اعلام کرد: از فعالیت های برجسته انجمن برگزاری دوره های DBA بازار سرمایه است که به صورت مشترک با سازمان بورس، دانشگاه امام صادق، مرکز مالی ایران و موسسه ردمانی مالزی و بانک قرض الحسنه رسالت برگزار می شود؛ تاکنون 134 دانشجو در این دوره ها شرکت کرده اند.

صالح آبادی گفت: مهرماه سال جاری 58 نفر تحصیل درپنجمین دوره DBA را آغاز کرده اند که به فارغ التحصیلان این دوره دو گواهینامه" اصول بازار سرمایه" و " تحلیلگری بازار سرمایه" اعطا می شود؛ با گذراندن دو درس مدیریت سبد و مقررات، "گواهی نامه مدیرت سبد" نیز به آنها اعطا می شود.

وی گفت: امسال همزمان با مجمع سالانه انجمن مالی اسلامی، اولین جشن دوره فارغ اتحصیلان انجمن با حضور دکتر مصباحی مقدم و دکتر قالیباف اصل برگزار و فارغ التحصیلان، گواهینامه های خود را از سازمان دریافت کردند.

صالح آبادی اعلام کرد: بر اساس تفاهمی که انجمن مالی اسلامی با سازمان بورس منعقد کرده، در مرحله تمدید گواهینامه های حرفه ای، مدرک DBA انجمن معادل دکترای مالی محسوب می شود وبه این ترتیب فارع التحصیلان این دوره از مزایای دکترای مالی بهره مند خواهند شد.

رئیس انجمن مالی اسلامی با تاکید بر اینکه از مهمترین برنامه های آتی انجمن مالی اسلامی تداوم برگزاری نشست های تخصصی است، گفت: با مذاکراتی که با بانک مرکزی انجام شده، دوره های آموزشی بانکداری اسلامی را با همکاری این نهاد از اوایل سال آینده آغاز خواهیم کرد.

صالح آبادی از اعلام آمادگی انجمن مالی اسلامی برای چاپ کتب مالی اسلامی به نام پژوهشگر خبر داد و گفت: امیدواریم انجمن مالی اسلامی به عنوان یک انجمن غیر انتفاعی بتواند اهداف خود اعم از آموزش، پژوهش و توسعه علوم مالی اسلامی کشور را در راستای کمک به نهادهای تصمیم گیرنده  دنبال کند.

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها