کد خبر 97434

با ورود قیمت سکه برای اولین با به کانال 16 میلیون تومان برای بسیاری از سرمایه گذاران این سوال مطرح است که آیا همچنان خرید سکه جهت سرمایه گذاری توجیه پذیر است یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید به بررسی عوامل موثر بر قیمت سکه بپردازیم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت جهانی انس طلا و قیمت دلار مهمترین عوامل موثر بر قیمت طلا در ایران است به همین خاطر اگر فردی تصمیم بر سرمایه گذاری بر روی طلا دارد باید بتواند یک تصویر روشن از آینده این دو عامل داشته باشد. در مورد سکه عامل مهم دیگری نیز وجود دارد وآن هم حباب سکه است و وابسته به شدت تقاضا می تواند در دامنه مثبت و یا منفی نوسان کند. برای مثال اگر تقاضا برای خرید سکه افزایش پیدا کند قیمت بازاری سکه می تواند به واسطه این شدت تقاضا از قیمت ذاتی خود فاصله گرفته و بالاتر از آن معامله شود که به آن حباب سکه می گویند. خالی از لطف نیست که مروری بر محاسبه قیمت طلا  داشته باشیم:

برای محاسبه قیت طلا در ایران از انس (اونس) جهانی از فرمولهای زیر استفاده نمایید:

1- یک انس طلا = 31.103431 گرم باعیار (999.9) که عیار (24) هم خوانده می شود.

2- یک مثقال طلا = 4.608 گرم میباشد.

3- مظنه طلا درایران (که برسرزبان ها میباشد) یعنی قیمت 4.608 گرم طلای 17 عیار یا (705) 

4- سکه تمام بهار آزادی (قدیمی و طرح امام ) عیار (21.6) می باشد یا همان عیار (900) که عیار 22 هم خوانده میشود وزن هر سکه (8.133) گرم می باشد.

5- سکه نیم بهار آزادی (وزن 4.0665 گرم عیار 900 )

6- سکه ربع بهارآزادی (وزن 2.03225 عیار900 )

با این توضیحات مشخص می شود که بررسی روند قیمتی دلار و انس جهانی از اهمیت بالایی برای سرمایه گذاری بر روی طلا وجود دارد. با ریزش بازار سهام در هفته های اخیر بازار ارز مجددا التهاب شدیدی را تجربه می کند و قیمت دلار رکورد های قیمتی جدید را تجربه می کند . بسیاری از کارشناسان بر این باورند که قیمت فعلی دلار می تواند بسیار شکننده باشد و با توجه به هشدار های رییس کل بانک مرکزی مبنی بر عدم سرمایه گذاری در بازار ارز امکان تکرار وقایع مهر ماه 97 برای قیمت دلار ممکن است. نمودار قیمتی دلار هم با نزدیک شدن به مقاومت خود این احتمال را قوی تر کرده است. با این حال ممکن است با توجه به همزمانی وضع جدید تحریم ها و افزایش قیمت فعلی دلار، شرایط برای افزایش بیشتر قیمت دلار و عبور از مقاومت پیش رو برای دلار فراهم شود. البته امیدواریم که این اتفاق رخ ندهد.

طلای جهانی که هفته های گذشته با عبور از 2000 دلار در حال رکود زنی های جدید بود با انتشار خبر کشف واکسن کرونا دچار افت شدید شده بود مجددا روند صعودی خود را در پیش گرفته است و در صورت تداوم این رشد می توان اهداف بالایی برای قیمت جهانی این فلز گران ها متصور بود. از طرف دیگر با توجه به شاخص های اقتصاد آمریکا، به عقیده بسیاری از کارشناسان آمریکا با وقوع یک بحران اقتصادی فاصله چندانی ندارد و این خود می تواند رشد قیمت طلا را تقویت کند.

علاوه بر همه این ها ریسک سیاسی دیگری نیز برای سرمایه گذاران در ایران وجود دارد و آن هم انتخابات آمریکا است و این منجر شده تا بسیاری از سرمایه گذاران منتظر مشخص شدن نتایج انتخابات باشند. به عقیده کارشناسان در صورت رای آوردن بایدن در انتخابات احتمال توافق مجدد ایران با آمریکا مطرح می شود و این می تواند اثر مهمی را بر قیمت ارز و به دنبال آن برسایر دارایی ها داشته باشد.

با این توضیحات به نظر می رسد که هر چند سرمایه گذاری برروی طلا برای افق دید بلند مدت جذاب به نظر می رسد اما برای کاهش ریسک سرمایه گذاری باید منتظر اتفاقات در هفته های آتی ماند.

سجاد موحد

کارشناس بازار سرمایه


 

ارسال نظر

تازه ها