کد خبر 95377

مجری طرح خودکفائی کودهای کشاورزی در مراسم امضای تفاهم‌نامه تولید کودهای فسفاته مطرح کرد

حمید رسولی مجری طرح خودکفائی کودهای کشاورزی و مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در مراسم امضای تفاهم‌نامه تولید کودهای فسفاته با بیان این‌که  واردات کودهای فسفاته در سالهای گذشته ناشی از کمبود مواد اولیه (معادن خاک فسفات ) و ظرفیت پایین سخت افزاری کشور در تولید کودهای فسفاته  بویژه سوپرفسفات تریپل و دی آمونیوم فسفات بوده است اضافه نمود که شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بعنوان مجری طرح خودکفایی کشور در تولید کودهای کشاورزی  و در راستای سیاستهای خودکفایی و حمایت از تولیدات داخلی ، در این پروژه بزرگ وظیفه تامین مواد اولیه( خاک فسفات)  و همچنین فروش تضمینی کودهای فسفاته تولیدی  توسط شرکت ملی صنایع مس را بعهده گرفت . در ادامه ایشان اظهار نمودند که طبق برنامه و توافق بعمل آمده ابتدا به تولید ssp و متعاقب آن به ترتیب تولید TSP و DAP اقدام خواهد شد. مهندس رسولی اجرای این طرح را نقطه عطفی در خودکفایی کشور در تولید کودهای فسفاته و حمایت از بخش کشاورزی برشمرد . قابل ذکر است که شرکت مس 250 میلیون یورو برای ایجاد کارخانجات تولید اسید فسفریک و کودهای فسفاته سرمایه‌گذاری خواهد کرد، گفت: تحویل خاک فسفات نیز توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در منطقه بندرعباس انجام خواهد شد. شرکت مس برای تولید کود های فسفاته سالانه نیاز به یک میلیون و 200 هزار تن خاک فسفات خواهد داشت، که این امر با تضمین وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تامین خاک فسفات و همچنین برنامه‌ریزی جهت توزیع کود های فسفات تولیدی، کشور  از واردات  کودهای فسفاته  بی نیاز شده و حتی امکان  صادرات مازاد کود فسفات نیز فراهم میگردد. 

عصر روز پنجشنبه 27 شهریور1399، در جلسه‌ای با حضور «کاظم خاوازی»، وزیر جهاد کشاورزی، «جعفر سرقینی»، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، «حمید رسولی» مجری طرح خودکفائی کودهای کشاورزی و مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، «خداداد غریب‌پور» رئیس هیئت‌عامل ایمیدرو و دکتر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تفاهم‌نامه همکاری مشترک فی‌مابین وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تولید اسید فسفریک و کودهای فسفاته و تضمین خرید کودهای کشاورزی تولیدی امضا شد.

در این جلسه دکتر «اردشیر سعدمحمدی» مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران نیز در مراسم امضای این تفاهم‌نامه با بیان این‌که شرکت مس 250 میلیون یورو برای ایجاد کارخانجات تولید اسید فسفریک و کودهای فسفاته سرمایه‌گذاری خواهد کرد، گفت: در حال حاضر قیمت اسید فسفریک در دنیا 650 دلار در تن و قیمت کودهای شیمیایی فسفاته نظیر DAP حدود  350 دلار در تن است. لذا با احداث کارخانجات مذکور نیاز حدود 1.5 میلیون تنی کشاورزان به انواع کودهای شیمیایی فسفاته که عمدتا از طریق واردات تامین میگردد.

با توجه طرح های توسعه خطوط تولید انواع محصولات که توسط شرکت ملی صنایع مس ایران انجام پذیرفته است مقدار تولید یک ‌میلیون و 610 هزارتن اسید سولفوریک در دو منطقه سرچشمه و خاتون‌آباد توسط شرکت ملی صنایع مس ایران بعنوان محصول جانبی تولید میگردد. با توجه به نیاز روزافزون بخش کشاورزی کشور به مصرف کودهای فسفاته، یکی از بهترین مصارف این میزان حجم اسید سولفوریک تولیدی، تبدیل آن به اسید فسفریک و در مرحله بعد تولید کود فسفاته از این میزان اسید فسفریک  است. مدت زمان ساخت کارخانه اسید فسفریک 24 ماه است و مراحل اولیه طراحی این کارخانه در منطقه بندرعباس انجام گرفته است. اسید سولفوریک تولید شده از کرمان به بندرعباس منتقل می‌شود که برای حمل آن با 100 دستگاه واگن ریلی مخصوص حمل اسید سولفوریک و 200 دستگاه ایزوتانک سرمایه‌گذاری‌های لازم صورت گرفته است. میزان سرمایه‌گذاری لازم برای کارخانه تولید اسید فسفریک 100 میلیون یورو و میزان سرمایه‌گذاری در کارخانه تولید کودهای فسفاته SSP، TSP و DAP حدود 150 میلیون یورو است. در مجموع 250 میلیون یورو توسط شرکت ملی صنایع مس ایران در این زمینه سرمایه‌گذاری خواهد شد.

 

ارسال نظر

تازه ها