کد خبر 65988

بورس پیشتاز بازارهای سرمایه گذاری

سودآوری بلندمدت و کوتاه مدت یکی از شاخص های مورد توجه سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در بازارهای مالی است. بازارهای سهام، طلا، ارز و مسکن مرسوم ترین و معمول ترین بازارهای سرمایه گذاری در ایران هستند که بی شک اغلب اشخاصی که تمایل به سرمایه گذاری دارند، یکی از گزینه های مذکور را متناسب با شرایط انتخاب می کند.

از این میان بورس (بازار سهام) به دلیل تخصصی بودن کمتر در کانون توجه عموم جامعه قرار دارد، این در حالی است که چه در بلند مدت و چه در کوتاه مدت بیشترین بازدهی را نصیب سرمایه گذاران فعال خود کرده است.

 

آمارها نشان می دهد که طی یک بازه 20 ساله اگر یک شخص در سال 77 در بورس سرمایه گذاری می کرد، سرمایه اش با رشد 116 برابری مواجه می شد و بازارهای سکه بهار آزادی، مسکن و دلار به ترتیب سرمایه افراد را 85، 70 و 20 برابر می کردند.

از سوی دیگر آمارهای 6 ماهه ابتدایی سال 1398 نیز نشان می دهد که بورس بیشترین بازدهی را با اختلاف معناداری به خود اختصاص داده است.

1

عموم جامعه برای اینکه بتوانند از بازدهی های بورس بهره ببرند بهتر است که از طریق شرکت های مجوز دار سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام کنند. شرکت های سبدگردان، مشاور سرمایه گذاری، تامین سرمایه و کارگزاری، شرکت های مجوزدار سازمان بورس و اوراق بهادار هستند که لیست آن‌ها را می توان از روی سایت این سازمان (www.seo.ir) مشاهده کرد.

نکته حائز اهمیت برای سرمایه گذاران بورسی این است که بدانند این بازار تخصصی است و برای حضور در آن نیاز به دانش و وقت کافی است؛ اما این موضوع مانعی برای سرمایه گذاری محسوب نمی شود، چرا که شرکت های مذکور با دو خدمت "سبدگردانی اختصاصی" و "صندوق های سرمایه گذاری" مدیریت دارایی افراد را به بهترین شکل ممکن بدون کمترین نگرانی بر عهده می گیرند؛ به این گونه سرمایه گذاری، "سرمایه گذاری غیر مستقیم" می گویند.

شرکت های سبدگردان با ارائه تخصصی دو خدمت سبدگردانی اختصاصی و مدیریت صندوق های سرمایه گذاری از پیشران های موفق مدیریت دارایی اشخاص حقیقی و حقوقی محسوب می شوند. هم اکنون حدود 23 شرکت سبدگردان در کشور فعالیت می کنند که سبدگردان آسمان از قدیمی ترین و پربازده ترین این شرکت ها است.

شرکت سبدگردان آسمان[1] به عنوان پربازده­ترین شرکت مدیریت دارایی کشور با دارا بودن چهار صندوق سرمایه­گذاری آسمان امید، آسمان خاورمیانه، آسمان یکم، آسمان آرمانی سهام و ارائه خدمت سبدگردانی اختصاصی، یکی از شرکت­های سبدگردان تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است. این سبدگردان با نزدیک به یک دهه فعالیت توانسته است بازدهی­های مناسبی را برای سرمایه گذاران با سطح ریسک متفاوت ایجاد کند.

طبق گزارش­های مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران-فیپیران (مرجع اعلام بازدهی صندوق­های سرمایه­گذاری)، صندوق­های شرکت سبدگردان آسمان جزو برترین صندوق ها با کسب بالاترین سود معرفی شده­اند. عملکرد نیمسال اول 1398 گویای آن است که  این صندوق­ها با کاهش ریسک سرمایه گذاری در مقایسه با خرید مستقیم سهام، توانسته اند سودهای جذابی را برای سرمایه گذاران محقق کنند و از بازارهای رقیبی چون طلا ، مسکن و ارز با فاصله معناداری پیش بیفتد.

2

عملکرد یکساله منتهی به 31 شهریورماه 1398 این صندوق ها نیز اعداد قابل توجهی را نشان می دهد. این در حالی است که بازارهای رقیب یا در محدوده زیان (منفی) قرار داشته اند و یا بازدهی پایینی را محقق کرده اند.

3

همان طور که گفته شد انتخاب هر یک از این صندوق­ها برای سرمایه­گذاری، نیاز به بررسی شخصیت مالی افراد دارد؛ از این رو، در ادامه با معرفی هر صندوق، تطابق با شخصیت مالی (با محوریت ریسک پذیری) نیز بیان می­شود.

صندوق های در سهام؛ سود 105 درصدی سالانه

شرکت سبدگردان آسمان دارای دو صندوق سرمایه گذاری در سهام است.

صندوق آسمان یکم[2] توانسته است طی سال منتهی به 31 شهریور ماه  ۱۳۹۸، بیش از 105 درصد بازدهی را نصیب سرمایه گذاران خود کند.

صندوق آسمان آرمانی سهام دیگر صندوق در سهام این شرکت است که در بورس قابل معامله (ETF) است؛ این صندوق نیز با بازدهی 92 درصدی توانست جوابگوی صندوق بازان بورسی باشد و جزو بهترین سودهای گروه صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس باشد.

این گروه باتوجه به اینکه همیشه حداقل 70 درصد دارایی های خود را در سهام سرمایه­گذاری می­کنند، معمولا صندوق های با «ریسک بالا» محسوب می­شوند. این صندوق ها پرداخت سود دوره ای ندارند و در زمان فروش واحدهای سرمایه گذاری سود یا زیان شناسایی می شود.

صندوق­ سرمایه‌­گذاری مختلط؛ سود 83 درصدی سالانه

صندوق سرمایه­‌گذاری آسمان خاورمیانه[3] صندوق مختلط شرکت سبدگردان آسمان است؛ این صندوق با ترکیب متوازن در سهام و اوراق با درآمد ثابت توانست طی یک سال منتهی به 31 شهریورماه 1398 حدود 83 درصد بازدهی به دست آورد. هم اکنون ترکیب دارایی این صندوق شامل 50 درصد سهام، 20 درصد اوراق با درآمد ثابت و 30 درصد سپرده بانکی است.

این صندوق در دسته صندوق­های با «ریسک متوسط» قرار می­گیرد. بازدهی صندوق سرمایه­گذاری آسمان خاورمیانه در این مدت جزو بالاترین سودهای صندوق­های سرمایه­گذاری مختلط کشور بوده است.

صندوق آسمان خاورمیانه طی 6 سال فعالیت مستمر خود علاوه بر کسب عنوان برترین صندوق سرمایه­گذاری مختلط از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار، طی سال 1392 معادل 51 درصد، 1393 معادل 23 درصد، سال 1394 معادل 38 درصد، سال 1395 معادل 29 درصد، 1396 معادل 29 درصد و سال 1397 معادل 76 درصد درصد سود نصیب سرمایه­گذاران خود کرده است.

این صندوق نیز پرداخت سود دوره ای ندارد و در زمان فروش واحدهای سرمایه گذاری سود یا زیان شناسایی می شود.

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت؛ سود 22.7 درصدی سالانه

شرکت سبدگردان آسمان با پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت آسمان امید[4] در بهمن ماه ۱۳۹۷، توانست دایره خدمات خود را به سرمایه‌­گذاران ریسک گریز و علاقمند به ابزارهای با درآمد ثابت توسعه دهد.

این صندوق طی 6 ماهه ابتدایی سال 1398، با کسب بازدهی سالیانه شده 22.7 درصد توانسته خود را در میان مدعیان پرداخت بازدهی مناسب در بین صندوق های با درآمد ثابت اثبات کند.

صندوق با درآمد ثابت آسمان امید با ترکیب دارایی 50 درصد اوراق با درآمد ثابت، 45 درصد سپرده بانکی و 5 درصد سهام طی این مدت تلاش داشته که بتواند مناسب‌­ترین سودها را نصیب سرمایه­‌گذاران ریسک گریز خود نماید. این صندوق به صورت ماهانه بازدهی کسب شده را به حساب سرمایه گذاران واریز می کند.

این صندوق به دلیل ماهیتش که اغلب در اوراق بادرآمد ثابت و سپرده بانکی سرمایه­‌گذاری می­کند، در دسته صندوق­های «بدون ریسک» قرار می­گیرد.

4

جهت راهنمایی سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری با ما تماس بگیرید

تلفن: ۴۱۷۹۳۰۰۰ 

 
ارسال نظر

تازه ها