کد خبر 49727

طبق گزارش پایش جهانی بازار کالاهای اساسی؛

گزارش پایش جهانی بازار کالاهای اساسی، توقف روند کاهشی قیمت جهانی گندم، ثبات برنج و افزایش قیمت شکر را نشان می‌دهد. از شروع فصل خرید تضمینی تاکنون بیش از یک میلیون تن گندم به ارزش 17 هزار و 500 میلیارد ریال خریداری و با پرداخت به‌روز پول گندم‌ها، بیش از 16 هزار میلیارد ریال به حساب گندم‌کاران واریز شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «بااقتصاد» به نقل از روابط‌عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران، نشست پایش بازار کالاهای اساسی در این هفته به بررسی بازار جهانی و داخلی گندم، برنج، روغن و شکر پرداخت و گزارش کارشناسان معاونت بازرگانی خارجی بیانگر توقف روند کاهشی قیمت جهانی گندم  در این هفته است.

بر اساس این گزارش، قیمت برنج نیز در این هفته نسبت به هفته گذشته، ثبات قیمتی را حفظ کرده و شکر در بازار جهانی با افزایش قیمت روبروست. نرخ کرایه حمل نیز اندکی کاهش قیمت را در این هفته تجربه کرد.

بر پایه این گزارش، احمد عبدوس، مشاور عالی مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در این نشست از خرید بیش از یک میلیون تن گندم به ارزش 17 هزار و 500 میلیارد ریال خبر داد و گفت: پرداخت پول گندم‌ها به‌روز است و تاکنون 16 هزار میلیارد ریال به گندم‌کاران پرداخت و اسناد 1500 میلیارد ریال باقیمانده نیز برای پرداخت به بانک عامل ارسال شده است.

به گفته عبدوس، استان‌های خوزستان، بوشهر و کرمان پیشتاز خرید تضمینی این محصول هستند.

این گزارش همچنین حاکی است؛ از اول بهمن‌ماه سال گذشته تاکنون مجوز 589 هزار تن شکر صادر شده است. حسن حنان، معاون بازرگانی داخلی با اعلام این خبر، افزود: 226 هزار تن از این مقدار وارد بازار شده است و با تداوم عرضه این محصول در روزهای آینده بازار شکر به ثبات می‌رسد.

بر اساس این گزارش؛ در ادامه این نشست، حسن عباسی معروفان نیز پس از ارائه گزارش بازار جهانی و داخلی کالاهای اساسی با اشاره به میزان واردات کالاهای اساسی به تشریح و تحلیل این بازار پرداخت.

 

ارسال نظر

تازه ها