کد خبر 44791

به اعتقاد کارشناسان؛ اگر اتفاق خاصی در اقتصاد رخ ندهد:

با توجه به تحریم ها که بر فروش برخی از شرکتهای بورسی اثرگذاشته است اگر در سال 98 با این روند بر فروش و یا نقل و انتقال پول این شرکتها اثر گذار نباشد سال 98 بازار سرمایه متعادل، مثبت با یک رشد آرام خواهد بود.

گزارش: مینا هرمزی 

یکی از ارکان مهم در اقتصاد جهانی، بازار سرمایه است. اما در کشور ما اثر نقش ساختار بازار سرمایه در رشد اقتصادی بخش های مختلف اقتصاد کمتر مورد توجه قرار گرفته است. به گفته کارشناسان سال 97 برای بازار سرمایه سالی پر تنش بوده و با توجه به مشکلات اقتصادی و روابط سیاسی ما پیش‌بینی کردن از بازار سرمایه را در سال 98 بسیار سخت کرده است.

پیش بینی در نیمه دوم سال 98 سخت است

در این زمینه علی صادقین کارشناس بازار سرمایه معتقد است: عوامل بنیادی و رفتاری در بازار سرمایه باید با هم بررسی شود. در واقع برای تشریح بازار سرمایه در سال 97 باید دو عامل اتفاقات در نیمه اول سال و اتفاقات در نیمه دوم سال از هم مجزا شود.

به گونه ای که از انتهای سال 96 بسیاری از قیمتهای کالایی جهانی مثل مس، روی، آلومینیم، سرب و حتی نفت، مشتقات و فرآورده های نفتی شروع به رشد کردند و یک تقاضای حقیقی برای آنها شکل گرفت و از انجا که بیش از 60% بازار سرمایه ایران هم شرکتهای کالایی هستند یکی از عواملی که در نیمه اول سال 97 به رشد بازار سرمایه کمک کرد دقیقا رشد قیمتهای جهانی در حوزه کالایی بود.

باید بگویم که در کنار این عامل وضعیتی در بازار داخل از جمله تورم واقعی در کنار تورم انتظاری شروع به رشد کرد که باعث ورود نقدینگی به بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه شد که افزایش تقاضا برای ارز و طلا را هم به وجود آورد. در این میان معمولا رشد دلار بویژه در حوزه شرکتهای کالایی می تواند باعث افزایش حداقل اسمی یا قیمت محصولات یا ارزش تولیدات، سود اسمی شرکتها و ساختن EPS  بیشتر  شود.

همچنین در نیمه اول سال 97 رشد قیمتهای جهانی و بهبود قیمتهای نسبی و در کنارش افزایش قیمت دلار عوامل مهمی بودند که باعث ورود نقدینگی و رشد تقاضا شدند که  باید این موضوع هم در نظر گرفته شود که بازار سرمایه دیرتر از بازارهای دیگر رشد کرد در صورتی که پتانسیل بسیار بالایی داشت. اما رشد بیش از حد قیمت دلار که حتی تا حدودی هم حباب بود و افزایش تورم انتظاری در کنار تغییر برخی سیستم مدیریت و نظارت بیشتر، بویژه در حوزه بانک مرکزی اثرات خود را بر بازار سرمایه گذاشتند.

 و اما از انتهای مهرماه سال 97 با افت تورم انتظاری حتی تورم واقعی، افت قابل ملاحظه قیمت دلار و افت قابل توجه قیمتهای کالایی جهانی به علت جنگ تجاری بین امریکا و قدرتهای بزرگ بویژه چین مواجه بودیم که اثرات چشمگیری بر بازار داشته اند.

بنابراین بازار سرمایه ما در گرو اتفاقاتی که گفته شد در فصل پاییز با یک افت قابل ملاحظه نسبت به رشد بی مهابایی که داشت روبرو شد. البته با  تقویت قیمت بازارهای کالایی، ثبات نسبی، رشد قیمت دلار و اصلاح قابل ملاحظه سهم ها، نقدینگی به بازار سرمایه وارد شد و رشد ملایمی را به وجود اورد.

در این میان با توجه به اتفاقاتی که در سال 97 در بازار سرمایه رخ داد که البته بخشی به اقتصاد کلان و شاخصها و بخشی به روند فروش و سودآوری شرکتها بستگی داشت باید گفت که نیمه اول سال 98 با توجه به چشم اندازی که برای قیمت دلار یعنی یک روند کند ولی رو به افزایش، نسبت شاخص قیمت مصرف کننده و تولیدکننده که یک گواه به نسبت رشد تورمی برای ماه های ابتدایی سال 98 را می دهد،  به طور نسبی چشم انداز مثبت برای بازار نفت به ویژه آخر بهار و تابستان، چشم انداز قیمتهای بازار کالایی و مهمتر از همه در حوزه بین المللی که به احتمال زیاد با پایان گرفتن جنگ تجاری آمریکا و چین وجود دارد، نیمه اول سال 98 سال نسبتا خوبی به ویژه برای صنایعی که تابعی از دلار و تورم هستند، خواهد بود.

همچنین شرکتهایی که با کمترین افت فروش در حوزه غذا، دارو، پتروشیمی ها و پالایشگاه ها هستند باعث می شوند که بازار سرمایه چشم انداز مثبت خود را نه با شتاب قبلی اما ادامه خواهد داد. اما در نیمه دوم سال 98 حتما پیش بینی سخت است و قطعا باید شاخصهای اقتصاد کلان، اثرگذاری تحریم ها، وضعیت بازار نفت، ارز و فروش شرکتها  دیده شود که بعدا می توان اظهار نظر کرد.

تصمیمات داخلی و خارجی در سال 98 بر بازار سرمایه اثرگذار است

مهدی شبانی دیگر کارشناس بازار سرمایه در این زمینه گفت: در سال 97 رشدی در بازار سرمایه اتفاق افتاد که عمدتا ناشی از رشد قیمت ارز بود که باعث شد شرکتها خود را با قیمت ارز تطبیق بدهند و شرکتهایی که می توانستند با ارز آزاد فروش داشته باشند، باعث شدند که سود شرکتها با افزایش قیمت و ارزش تغییر کند.

در این میان شرکتها به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم وابسته به دلار تقسیم می شوند. شرکتهایی که مستقیم مثل فولاد و

پتروشیمی ها به دلار وابسته هستند در دسته اول قرار می گیرند که به بازار در مرحله اول کمک کردند و با یک فاصله کوتاه، شرکتهایی مثل شرکتهای کالاهای مصرفی که غیر مستقم وابسته به دلار هستند و فروشهای بهتری به واسطه رقبای خارجی داشته اند در مرحله دوم به بازار کمک کردند. در موج اول یعنی شرکتهایی که مستقیم با دلار سروکار دارند تا اوایل مهر ماه به بازار کمک کردند و بعد در موج دوم شرکتهایی که غیر مستقیم از افزایش نرخ ارز متاثر می شدند به بازار آمدند.

اما در سال 98 تحولات اقتصادی کشور با توجه به تصمیمات داخلی و یا تحولات سیاسی خارجی می تواند در بازار اثرگذار باشد. اگر دولت موفق شود که نوسانات نرخ ارز را مثل چند ماهه اخیر تا حدودی کنترل کند شاید مولفه ارز خیلی بر بازار اثر نداشته باشد. اما اگر نوسانات ارزی به وجود آید، قطعا بر بازار اثر گذار خواهد بود.

همچنین با توجه به تحریم ها که بر فروش برخی از شرکتهای بورسی اثرگذاشته است اگر در سال 98 با این روند بر فروش و یا نقل و انتقال پول این شرکتها اثر گذار نباشد سال 98 بازار سرمایه متعادل،  مثبت با یک رشد ارام خواهد بود. در حقیقت انتظار نوسانات امسال را در سال 98 ندارم، مگر اینکه اتفاقات خاصی در قیمت ارز، تصمیمات اقتصادی و سیاستهای خارجی رخ دهد که قطعا اثرگذار خواهد بود.

 

ارسال نظر

تازه ها