کد خبر 32993

صنعت پتروشیمی بخش اعظم صنعت، صادرات غیرنفتی و بازار سرمایه کشور را تشکیل می‌دهد. تحولات این بخش می‌تواند تأثیرات به سزایی بر اقتصاد کشور داشته باشد.هفته نامه سهامدار در گفت و گویی با سه نماینده مجلس شورای اسلامی چشم انداز این صنعت در سال میلادی آینده را بررسی کرده است.

رشد تقاضای جهانی برای محصولات پتروشیمی

جلال میرزایی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:

شرکت های پتروشیمی تجربه تحریم ها در دوره قبل را دارند و توانسته اند راه حل هایی برای کنترل این جریان داشته باشند. صنعت پتروشیمی کشورمان در حال حاضر25 درصد از تولیدات منطقه را در اختیار دارد در نتیجه می توان امیدوار بود که حتی در دوره تحریم ها هم  بازارسازی برای محصولات پتروشیمی ممکن باشد. در حال حاضر تنها مشکل این صنعت نقل و انتقال مالی و هزینه های صادرات بالا است.

راه های توسعه صنعت از دید این نماینده:

تنوع سبد صادراتی برای افزایش میزان صادرات

یافتن بازارهای جدید برای ارائه محصولات

تولید برخی از فرآورده های راهبردی پتروشیمی در داخل کشور

پیدا کردن بازارهای جدید و ایجاد سندیکاهای بیمه ای در داخل کشور

فرصت های موجود برای صنعت پتروشیمی در داخل کشور:

دسترسی به مواداولیه متنوع

افزایش تولید مواد پایه به ویژه اتیلن

افزایش تولید محصولات پلیمری و صادرات بخش قابل توجهی از آن در سال های آتی

کارهایی که باید در راستای بهبود شرایط برای سال های آینده انجام شود

-باید مزیت های صنعت شناسایی و ساختار هزینه ای و ارزش افزوده اصلاح گردد.

-باید بالا رفتن تولید گاز بالادستی را در دستور کار قرار داد تا همبستگی خوراک با مجتمع های پالایشی و پتروشیمی پایین دستی تضمین شود.

چشم انداز صنعت

تقاضای محصولات پتروشیمی با رشد اقتصادی جهانی و رشد اقتصادی کشورهای تقاضاکننده رابطه مستقیمی دارد. با توجه به اینکه بر اساس آمار تقاضا برای محصولات پتروشیمی از سوی کشورهای مصرف کننده بزرگ مانند چین  در حال بیشتر شدن است  در نتیجه تقاضا برای محصولات پتروشیمی در سال میلادی آینده رو به رشد پیش بینی شده و چشم انداز صنعت روشن خواهد بود.


صنعت پتروشیمی؛ بازدارنده تحریم ها

غلامرضا شرفی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی

صنعت پتروشیمی جذابیت بالقوه ای  برای مشتریان مختلف دارد اگر تسهیلات خرید و فروش در اختیار مشتریان قرار داده شود قطعا جذابیت بالا رفته و مشتریان بیشتری جذب بازارها می شوند. در حال حاضر ورود موج تازه ای از تحریم ها بازار این صنعت را تحت تاثیر خود قرار داده است. صنعت پتروشیمی در دوره پیشین تحریم ها  هم از این محدودیت ها بی نصیب نمانده بود اما در دوره جدید شرایط دیگری اعمال شده است. از آنجایی که ظرفیت و توان صنعت پتروشیمی توسعه یافته است نمی توان  گفت که مشکلات قبلی مجددا تکرار خواهند شد.

ویژگی های صنعت پتروشیمی و راهکارهایی جهت تقویت این صنعت  

- کشور ما به دلیل داشتن معادن و مخازن زیر زمینی  که مواد اولیه پتروشیمی ها هستند از ظرفیت های قابل توجهی برخوردار است.

-بازار باز خرید و فروش وحتی بازار بورس می تواند به عنوان یک تسهیل کننده عمل کرده و جذابیت های صادراتی را بالا ببرد.

-تمام خریداران در اقصی نقاط جهان چشم به بازارهای سهل الوصول دارند اگر امتیازهایی در زمان خرید اعمال شود بدون شک  مشتریان بیشتری جذب آن می شوند.

-باید سهم کشورمان  از بازارهای بین المللی تصاحب شده و پس از آن راهکارهایی برای حفظ بازارها در نظر گرفته شود.

-با به روز کردن صنعت پتروشیمی می توان بر کیفیت فرآورده هایی که فرآوری می شوند تاثیر گذاشت و از این طریق به جذب خریداران مختلف پرداخت.

بررسی وضعیت پتروشیمی ها بر اساس آمار رسمی

-ظرفیت اسمی ۵۶ مجتمع پتروشیمی کشور تا پایان سال جاری به حدود ۷۲ میلیون تن  با  حجم تولید عملیاتی حدود ۶۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن خواهد رسید.

- در در دوره قبلی تحریم میزان تولیدات صنعت پتروشیمی ایران 40 میلیون و 600 هزار تن بود، در نتیجه می توان گفت که با وجود تحریم ها صنعت پتروشیمی نسبت به دوره قبلی تحریم ها حدود 54 درصد رشد خواهد داشت.

 - این رشد می تواند یک بازدارنده برای تحریم ها به شمار رود. یکی از مشکلاتی که در این دوره علاوه بر نقل و انتقال  پول برای پتروشیمی ها وجود دارد  این است که بتوانند به  آسانی و با هزینه هرچه کمتری به تجهیزات و قطعات خارجی دست پیدا کنند.

ارائه یک راه حل برای کم کردن اثرات تحریم

 دفاتر پوششی شرکت های پتروشیمی می تواند در سایر کشورها ایجاد شود و سبب تسهیل فرایند صادرات و مشکلات نقل و انتقال مالی گردد. بهتر است  پتروشیمی ها اقدام به اجاره انبار در بازارهای هدف با کمک شرکت های واسطه کنند  تا محصولات کاملا در دسترس خریداران به خصوص مصرف کنندگان نهایی قرار گیرد این امر موجب می شود تا در زمینه تحویل سریع کالاها نسبت به سایر رقابا برتری داشته باشیم.


سود آوری محصولات پتروشیمی با روند تندتری پیش می رود

هدایت الله خادمی عضو  کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی

خوشبختانه شرکت های پتروشیمی در دوره تحریم ها هم توانسته اند به کار خود ادامه بدهند. در حال حاضر صادرات محصولات پتروشیمی در حال انجام است و برخلاف آن چه که بیان می شود با مشکلات صادراتی رو به رو نیستند. به نظر می رسد این صنعت چشم انداز روشنی در سال میلادی آینده داشته باشد.

بررسی روند سودآوری پتروشیمی ها

سودآوری در صنعت پتروشیمی مانند برخی دیگر از صنایع دوره ای است به این مفهوم که همیشه در یک بازه زمانی شاهد کاهش سودآوری و پس از آن شروع یک روند افزایشی هستیم.

بر همین اساس می توان گفت که صنعت تولید محصولات پتروشیمی در میان مدت با کاهش سودآوری مواجه می شود اما با افزایش تدریجی قیمت نفت خام و رونق بازار میزان سودآوری بر مدار افزایشی حرکت خواهد نمود. پیش بینی می شود در سال میلادی پیش رو بازار محصولات اوره، اتیلن، متانول  و ...  با یک مازاد عرضه رو به رو شوند. در نتیجه حساسیت قیمت این محصولات نسبت به تغییرات قیمت نفت خام کمتر خواهد بود.   

 

ارسال نظر

تازه ها