کد خبر 32991

بررسی بنیادین صنعت پتروشیمی ایران

پتروشیمی غدیر(شغدیر)

پتروشیمی تک محصولی غدیر در زمینه تولید پی وی سی در داخل کشور با شرکت های بندرامام، اروند و آبادان رقابت دارد. بازارهای صادراتی این محصول کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، هندوستان، ترکیه و اروپای شرقی می باشد.

با توجه به تنوع کاربرد های پی وی سی و پایین بودن قیمت آن نسبت به سایر کالاهای جایگزین میزان تقاضا برای این محصول هم چنان بالا است اما ریسکی با عنوان کالای جایگزین همواره پتروشیمی غدیر را تهدید می کند چرا که تک محصولی بودن می تواند به ضرر این واحد تمام شود.

پتروشیمی شازند اراک(شاراک)

شاراک تنها پتروشیمی حاضر در بازار سرمایه است که از خوراک مایع(نفتا) استفاده می کند. به طور کلی سود دهی پتروشیمی های گازی بیشتر از پتروشیمی های مایع می باشد. در حال حاضر متوسط حاشیه سود پتروشیمی های خوراک گازی بیش از 4 برابر حاشیه سود پتروشیمی های خوراک مایع به خصوص نفتا است. در دوره 6 ماهه ابتدایی سال متوسط نرخ تمام شده خرید نفتا در هر کیلوگرم 2545 تومان بوده که بدون احتساب افزایشات احتمالی نرخ نفت خام پیش بینی شرکت برای نیمه دوم سال 4590 تومان خواهد بود. به طور کلی شاراک بیش از سایر پتروشیمی ها از نوسانات نفت تاثیر می گیرد و روند کاهشی یا افزایشی آن می تواند بر سودآوری شرکت موثر باشد.

پتروشیمی مارون(مارون)

یکی از مواردی که می تواند درآینده مارون را از سایر پتروشیمی ها متمایز نماید راه اندازی واحد آب شیرین کن است. با راه اندازی کامل این واحد که تا کنون پیشرفت آن به 41 درصد رسیده است این پتروشیمی به طور مستقل توانایی یوتیلیتی به دست می آورد و با توجه به بحران کمبود آب که کشور با آن رو به رو است این مسئله به عنوان یک امتیاز ویژه به شمار خواهد رفت.

پتروشیمی پارس(پارس)

مهم ترین نکته مثبتی که متوجه پتروشیمی پارس می باشد تسویه نمودن کلیه بدهی های ارزی است که با توجه به نوسانات نرخ ارز مشکلی از جهت بدهی ارزی شرکت را تهدید نمی کند. بر اساس تحلیل حساسیت انجام گرفته توسط پتروشیمی پارس درآمد 4568 میلیارد تومانی در شش ماهه نخست سال 97 در نیمه دوم به 6577 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت؛ در این تحلیل دلار 8000 تومانی سامانه نیما که هم اکنون مبنای ارز پتروشیمی ها است تا 8800 تومان افزایش یافته است.

 

ارسال نظر

تازه ها