کد خبر 32989

بررسی بنیادین صنعت پتروشیمی ایران

ایران بزرگ ترین تولیدکننده اوره در خاورمیانه می باشد پس از ایران قطر و عربستان جایگاه دوم و سوم را دارا می باشند.

در حال حاضر شرکت های اوره ساز به دنبال تغییر نرخ اوره کشاورزی در داخل هستند و نرخ 612 تومانی هر کیلو اوره به سازمان خدمات کشاورزی با توجه به قیمت های جهانی را ناعادلانه می دانند.  چشم انداز نرخ اوره صادراتی به شدت به قیمت جهانی نفت وابسته است و افزایش یا کاهش آن تعیین کننده ادامه مسیر نرخ اوره خواهد بود.

ریسک ها:

-وضع قیمت تثبیتی محصول اوره تحویلی داخلی

-روند صعودی قیمت خوراک

-روند نزولی قیمت محصول در بازارهای جهانی

پتروشیمی پردیس(شپدیس)

در ترازنامه شش ماهه شپدیس طلب این شرکت 1074 میلیارد تومان نشان داده شده است، جهش 404 درصدی این رقم در دوره شش ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد بخش اعظمی از نقدینگی که می تواند در شرکت چرخش داشته باشد در حال حاضر وجود ندارد.

پتروشیمی خراسان(خراسان)

مقاصد صادراتی این پتروشیمی کشورهای افغانستان و عراق می باشد و این شرکت در تلاش برای افزایش سهم بازارهای صادراتی است. در سال مالی جاری متاثر از افزایش نرخ اوره درآمد این شرکت 47 درصد رشد داشته در حالی که از نظر مقداری تغییر محسوسی در آن دیده نمی شود.

پتروشیمی شیراز(شیراز)

شیراز در میان پتروشیمی های اوره ساز از بیشترین تنوع در تولید محصول برخوردار است که این  موضوع به عنوان یک مزیت رقابتی در برابر سایر رقیبان شناخته می شود از طرفی این پتروشیمی با ایجاد انبار جهت دپو محصول در بندرعباس ، جایگاه خود در امر صادرات را تضمین نموده است.

اما بر خلاف مزیت های مثبتی که دارا می باشد، زیان انباشته 329 میلیارد تومانی که بیش از یک دوم کل سرمایه است و هم چنین افزایش بدهی ارزی به شرکت ملی صنایع پتروشیمی، اصلاح ساختار مالی بایستی هر چه سریع تر در دستور کار قرار گیرد.

 

ارسال نظر

تازه ها