کد خبر 32985

جایگاه صنعت پتروشیمی ایران

دلار افزایشی اما با ثبات­ تر از 8 ماه پیش

نوسانات شدید بازار ارز که از ابتدای سال جاری اتفاق افتاده بود مدتی است به ورود نرخ دلار به کانال 11 و 12 هزار تومانی کمی آرام گرفته و توجه ها به سمت قیمت دلار در آینده معطوف شده است. تامین ارز داخل و به دنبال آن تقاضایی که برای ارز داخلی وجود دارد از جمله عواملی است که می تواند در روند آینده این ارز تاثیر گذار باشد.

با توجه به نزدیکی به ماه ژانویه یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش تقاضا تسویه حساب های خارجی شرکت های داخلی با شرکت های خارجی است اما به دلیل نگرانی از افزایش قیمت دلار، در ابتدای روند افزایشی نرخ دلار، شرکت ها ارز مورد نیاز خود را تامین کرده اند و آن گونه که به نظر می رسد امسال بر خلاف سال های گذشته  تقاضایی برای ارز  از این ناحیه وجود ندارد. در بخش دیگر نزدیک شدن به خریدهای بهاره و افزایش واردات جهت تامین کالا می ­تواند موجب افزایش تقاضای ارزی شود. همچنین فضای دشوار نقل و انتقال درآمد پتروشیمی ­ها شرایط برای تامین ارزی داخلی را دشوار کرده است که نتیجه و برآیند این موضوعات می­تواند زمینه های افزایش قیمت دلار را فراهم کند اما این افزایش حبابی نخواهد بود چرا که از سفته بازی و دلال بازی ناشی نمی شود.

افزایش قیمت دلار شرایط را برای افزایش درآمد پتروشیمی ­های صادراتی ایجاد می کند و در این چرخه افزایشی پتروشیمی های متانول ساز و اوره ساز و در کنار آن ها شرکت های پترویی که سبد صادراتی بیشتری دارند با صادرات محصولات خود بیش از سایرین منتفع می شوند.

چشم انداز قیمت نفت

قیمت نفت در هفته های اخیر افت شدیدی را طی کرده است، اما 11 آبان (2 دسامبر) در حاشیه نشست گروه 20 (G20) مذاکرات بین آمریکا و چین نتیجه بخش بود؛ از طرفی در حاشیه همین نشست مذاکرات بین پوتین و بن سلمان در رابطه با کاهش عرضه نفت دست به دست هم داد تا افزایش تقاضا برای نفت و محصولات نفتی را شاهد باشیم به طوری که در اولین روز معاملاتی بازارهای جهانی پس از اتفاقات مذکور افزایش بیش از 5 درصدی قیمت نفت رخ داد. چشم انداز افزایش قیمت نفت موجب بالا رفتن هزینه ­های خوراک پتروشیمی ­ها می ­شود در کنار این موضوع با رشد قیمتی نفت نرخ جهانی محصولات پتروشیمی­ در بازارهای جهانی روند صعودی را طی خواهند نمود و این امر تاثیراتی مستقیمی بر مبلغ فروش محصولات صادراتی پتروشیمی ها خواهد گذاشت . در بازار داخل نیز هر چند شاهد افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها هستیم اما در کنار این موضوع با توجه به سیستم فروش حاکم در بورس کالا فروش محصولات به صرفه خواهد بود.  

 

ارسال نظر

تازه ها