کد خبر 66602

طبق آخرین بررسی های انجام شده میزان مطالعات آزاد در کشور با کاهش بسیار زیادی نسبت به سال گذشته همراه شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، لادن حیدری در آیین گشایش چهاردهمین نمایشگاه کتاب ناشران کشوری در شهرکرد گفت: پایین بودن سرانه مطالعه، از آسیب‌های بشر امروزی است و سال‌هاست که گریبان کشور را گرفته است و می‎طلبد برای جلوگیری از این روند، همه ارکان جامعه از خانواده تا مدارس، دانشگاه‌ها و سایر نهادهای فرهنگ و آموزشی را حساس کنیم.

او با بیان این‌که خانواده، نخستین رکن تشویق افراد به امر مطالعه است، تصریح کرد: از آن‌جا که فرهنگ مطالعه یک امر اکتسابی است، می‌طلبد تا گرایش به این فرهنگ از خانواده‌ها آغاز شود و سپس به مدارس و مراکز فرهنگی و آموزشی مربوطه متصل شود.

حیدری با تأکید بر به‌کارگیری مشوق‌ها برای تشویق افراد به امر مطالعه در سیاستگذاری‌های کشور، افزود: تلاش دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت کاغذ و کتاب ستودنی است، اما کافی نیست و نهادهای فرهنگی باید رسالت پررنگ‌تری را در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی ایفا کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: نگاهی به آمار کتابخانه‌های عمومی، تعداد کتاب‌ها و زیرساخت‌های فرهنگی در شهرها و روستاها حکایت از آن دارد که باید برای توسعه این زیرساخت‌ها بیش از پیش اقدام شود.

حیدری در ادامه به آمار حوزه کتاب و کتاب‌خوانی استان چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۷۵ عنوان کتاب با شمارگان بیش از ۸۲ هزار جلد در این استان چاپ شد، که از این تعداد کتاب ۷۸.۶۶ درصد تألیفی و مابقی ترجمه‌ای بوده و جایگاه این استان را در تعداد کتاب‌های چاپ‌شده در کشور در رتبه ۳۰ قرار داده است.

او افزود: سهم عناوین کتاب‌های منتشرشده هفت‌صدم درصد و سهم شمارگان کتاب‌های منتشرشده این استان نسبت به کل کشور، پنج‌صدم درصد است.

حیدری خاطر نشان کرد: سرانه عناوین کتاب‌های منتشرشده در استان نسبت به ازای هر نفر نسبت به کل کشور ۷۷ صدم درصد است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت ۱۳ ناشر در چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: سرانه ناشران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۱.۳ درصد است.

او با بیان این‌که ۶۵ باب کتابخانه عمومی با یک میلیون و ۶۱ هزار و ۶۴۵ جلد کتاب در استان چهارمحال و بختیاری فعال است، افزود: هم‌اینک ۴۴ هزار و ۶۹۵ نفر عضو این کتابخانه‌ها هستند که تنها چهار درصد جمعیت این استان را شامل می‌شود.

حیدری ادامه داد: میزان دسترسی مردم استان به کتابخانه‌های عمومی به ازای هر نفر شش‌صدم باب و دسترسی اعضای کتابخانه‎ها به ازای هر ۱۰۰ نفر ۴.۲ جلد کتاب و سرانه کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان به ازای هر نفر، یک‌صدم درصد و سرانه اعضای کتابخانه‌ها چهارصدم درصد نفر محاسبه شده است.

او متذکر شد: این آمار تلنگری است برای همه مسئولان تا اعتبارات سهم فرهنگ در این استان را بیشتر از آن‌چه اختصاص داده شده، افزایش دهند و اگر انتظار داریم مردم امروز نسبت به سال‌های گذشته فرهنگی‌تر باشند مسئولان موظفند دسترسی فرهنگ و آثار فرهنگی را بیش از پیش در اختیار مردم قرار دهند.

چهاردهمین نمایشگاه کتاب ناشران کشوری استان چهارمحال و بختیاری روز شنبه با حضور ۴۲۰ ناشردر محل نمایشگاه‌های بین‌المللی شهرکرد گشایش یافت./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها