کد خبر 66017

با بازدید از خانه سالمندان بازنشستگان تامین اجتماعی، دیده شده است که بسیاری از بازنشستگان این سازمان سالمند هستند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ناهید حیدری در بازدید از آسایشگاه خانه سالمندان ایران‌مهر اظهارکرد: سالمندان ستون جامعه بشری هستند و ذخایر فکری و معنوی دارند و تکریم آن‌ها در هر جامعه‌ای امری اجتناب‌ناپذیر است.

حیدری دانش و تجربه سالمندان را یک سرمایه اجتماعی بزرگ توصیف کرد و گفت: سالمندی بیماری نیست بلکه مرحله‌ای از چرخه زندگی است که متوقف نمی‌شود.

وی تاکید کرد: دوران سالمندی انباشته شدن دانش، تخصص و تجربه است و سالمندان می‌توانند با بهره‌گیری از دانش روز، این سرمایه اجتماعی را به نسل‎های بعدی انتقال دهند.

مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ با اشاره به بیماری‌های رایج دوران سالمندی گفت: در این دوران سلامتی،  توانمندی‌های جسمی و روانی افراد کاهش می‌یابد و بیماری‌های گوناگون نیز روان آنان را تهدید می‌کند. داشتن وضعیت جسمی، روانی، اجتماعی، خانوادگی، درآمد و باورهای مذهبی نقش مهمی در ارتقای سلامتی آنان دارد.

حیدری سلامتی سالمندان را یکی از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی در جوامع دانست و اظهارکرد: با توجه به افزایش سن امید به زندگی در ایران طی دو دهه آینده یک‌پنجم جامعه ایران را سالمندان تشکیل می‌دهند. ازاین‌رو در مقابله با چالش‌های سالمندی نیازمند سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌های دقیق و آینده‌نگر از سوی همه متولیان هستیم.

وی با اشاره به تغییر سبک زندگی در سطح جامعه گفت: امروز سبک زندگی در اقشار مختلف جامعه از جمله سالمندان تغییر کرده است و سالمندان نسبت به گذشته نیازمند تکریم و حضور در فعالیت‌های ثمربخش اجتماعی و نشاط‌آور هستند.

مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ یکی از دغدغه‌های مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و صاحبنظران در سازمان را توجه به افزایش روحیه نشاط در میان بازنشستگان و مستمری‌بگیران دانست و اظهارکرد: حمایت‌های بیمه‌ای مناسب سالمندان و بیمه تکمیلی، توجه به مراکز درمانی، برگزاری اردوهای سیاحتی، زیارتی و اعزام بازنشستگان و مستمری‌بگیران به سفر مشهد مقدس و شیراز در اجرای طرح کرامت رضوی، تجلیل از بازنشستگان نمونه در سطح کشور، برگزاری المپیادهای فرهنگی، ورزشی بازنشستگان و سالمندان و مسابقات ورزشی و پیاده‌روی طرح نسیم سلامت از جمله فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، دکتر قنادان - مسئول خانه سالمندان ایران‌مهر- با اشاره به شیوه زندگی سالمندان و مشکلات آنان گفت: اواخر زندگی برخی از سالمندان با تجربه‌های ناخوشایند سپری می‌شود، بنابراین بعضی از این افراد به انزوا می‌روند و از مشارکت‌های اجتماعی دور می‌شوند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها