کد خبر 65997

طبق بررسی های انجام شده توسط دانشگاه های فنی حرفه ای، مهارت آموزی ها در کشور رو به افزایش هستند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دکتر ابراهیم صالحی عمران در نخستین جلسه شورای دانشگاه فنی و حرفه‌ای تاکید کرد: با توجه به اقدامات گسترده‌ای که طی دو سال اخیر در خصوص جذب دانشجو اتفاق افتاده و توجه دانشجویان و خانواده ها به سمت آموزشهای عالی فنی و حرفه ای، تبلیغات و اصلاح قوانین صورت پذیرفته است خوشبختانه آمارها نشان می‌دهد سیر صعودی خوبی در جذب دانشجویان داشتهایم و در مهر ماه امسال پذیرای ۷۵ هزار دانشجو در دوره های کاردانی فنی و حرفه ای و ۴۵ هزار دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته خواهیم بود.

وی افزود: گرایش آموزش عالی در کشورهای پیشرفته به سوی حرفه گرایی است و به عبارتی آموزش فنی و حرفه ای بهترین نوع سرمایه گذاری در دستیابی به توسعه پایدار به شمار می رود. لذا برنامه جذب دانشجویان باید منسجم بوده و دانشگاه فنی و حرفه ای نیز ابعاد برنامه های خود را در راستای ارتقای برنامه های آموزشی در حوزه های مهارتی پایه گذاری کند و این در حالی است هم اکنون بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو داریم و در کشور شاهد موج تازه‌ای از گرایش به مهارت آموزی می باشیم بنابراین مسوولیت مدیران دانشگاه سنگین تر می شود.

صالحی عمران با تاکید بر اینکه دانشجویان اصلی ترین منابع در دانشگاه فنی و حرفه ای به شمار می روند با اشاره بر اینکه بایستی از لحاظ کیفیت آموزشی و فراهم ساختن زیر ساخت های کارگاهی، آزمایشگاهی، فناوری و رفاهی برنامه ریزی برنامه ریزی جدی داشته باشیم خاطر نشان کرد: توسعه کیفی و کمّی آموزش از پایه و اساس تربیت دانشجو به شمار می رود و دانشگاه نیز باید پاسخگوی این نیازها باشد از این رو دانشگاه فنی و حرفه ای نیز در برنامه های خود به دنبال تربیت دانشجویانی است که به محض دانش آموختگی با مهارت های بالا وارد بازار کار شوند.

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای با بیان اینکه از دیگر اتفاقات خوبی که در سال جدید تحصیلی رقم خورده به‌روز رسانی ۴۱ برنامه درسی کاردانی ناپیوسته است، گفت: اگر این برنامه‌ها به درستی اجرا گردد اثرات خوبی روی برنامه‌های مهارتی دانشجویان به جای خواهد گذاشت. ثابت نگه داشتن سرفصل برنامه‌های درسی کار اشتباهی است چرا که مرزهای علم هر روز در حال تغییر و تحول است و نیازها ثابت نیست به همین دلیل باید برنامه‌های درسی هم با تغییرات و تحولات علم و فناوری به‌روز رسانی شود.

وی ادامه داد: باید آمار دقیقی از اشتغال دانشجویان رشته های مختلف را در دست داشته باشیم که در همین راستا به معاونت های آموزشی و پژوهش و فناوری ابلاغ کرده ایم این امر مهم را رصد کرده و تحولات بازار کار را مرتب به شورای برنامه ریزی درسی اطلاع رسانی کنند.

صالحی عمران با اشاره توانمند سازی استادان و مدرسان با هدف توسعه و ارتقای توان علمی استادان و مدرسان در زمینه آموزش، پژوهش و آشنایی با فنون تخصصی آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای از دیگر برنامه های اصلی دانشگاه است خبر داد: در سال جاری ۱۴۱ نفر به عنوان عضو هیأت علمی جدید جذب و وارد سیستم آموزشی مراکز در سراسر کشور شده اند.

رییس دانشگاه با اشاره به استقرار طرح ارزشیابی بهبود مستمر توسط دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه و حضور مستمر در مراکز تابع، بیان کرد: بهبود مستمر یک فرآیند و روشی موثر برای افزایش بهره وری در سازمان است که  هدف آن رشد ثابت و بهبود کیفیت در تمامی فرآیندهای خدمت رسانی است  که در همین راستا دفتر نظارت باید مسائل، مشکلات، دغدغه ها و نقاط ضعف و قوت مراکز را با همکاری مسوولین مرکز رهگیری و برای رفع اقدامات لازم را انجام دهند.

وی در بخش هایی از سخنان خود به اهمیت حضور اساتید حق التدریس در مراکز و لزوم تغییر نگرش و حمایت از ایشان به عنوان بخش اعظم بدنه آموزشی دانشگاه تأکید کرد.

صالحی عمران  با اعلام اینکه استقرار بودجه ریزی عملیاتی از برنامه های این دانشگاه در حوزه معاونت اداری و مالی است، گفت: ﻧﻈﺎم ﺑﻮدﺟﻪ رﯾﺰی ﻋﻤﻠﯿﺎﺗﯽ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﯾﮏ ﻧﻈﺎم ﻣﺪﯾﺮﯾﺘﯽ ﺑﺮای ارﺗﻘﺎی ﮐﺎراﯾﯽ و اﺛﺮﺑﺨﺸﯽ ﻣﺼﺮف و ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺳﺎزﻣﺎﻧﯽ، ﻣﻮرد ﺗﻮﺟﻪ ﺟﺪی دانشگاه فنی و حرفه ای اﺳﺖ.

رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای از ساماندهی و استقرار نیروهای بند "ذال" ابراز خرسندی کرد و بیان کرد: در برهه کنونی و مشکلات موجود نیروی انسانی دانشگاه این افراد  می توانند کمک بزرگی برای مراکز باشند و تأکید دارم روسا از ظرفیت های ایشان بالاخص در کارگاه‌ها و آزمایشگاه ها استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه‌ای، وی در پایان خاطر نشان کرد: در راستای اجرای قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای ارتقای سطح مناطق کمتر توسعه یافته، دانشگاه فنی و حرفه ای با عنایت به گستره جغرافیایی در سطح کشور، اعتبار ابلاغی به مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال در ۱۵ استان جذب کرد که از سایر روسای استانی درخواست دارم در خصوص دریافت بودجه های استانی پیگیری لازم را انجام دهند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها