کد خبر 55775

تامین مالی مراکز دانش بنیان بیش از 90 درصد توسط شرکتها دانش بنیان کشور انجام میشود، با یکسری تعاملات انجام شده قرار است سربازها را در شرکت های دانش بنیان به کار گرفته شوند.

دکتر حسن آقا کثیری در نشست خبری امروز با تاکید بر این که طرح تاپ به منظور رفع نیازهای بنگاه‌های صنعتی از سوی متخصصان و فناورانه کشور تعریف و اجرا شد افزود: براساس مجوزهای ارائه شده تاکنون ۳۲۶ بنگاه صنعتی پیشرفته در کشور راه اندازی شده است. این امر به منظور حرکت کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان اجرایی شد.

وی همچنین با اشاره به جذب سربازان مشمول به بنگاه‌های اقتصادی گفت: با تعاملاتی که با معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت توانستم سهمیه‌ای برای جذب مشمولان دانش آموخته به بخش‌های خصوصی دریافت کنیم و این افراد صرفاً در بخش‌های تحقیق، توسعه و نوآوری بنگاه‌های اقتصادی مشغول به فعالیت خواهند شد.

وی همچنین به طرح استاد تاپ در این طرح اشاره کرد و گفت: اگر فردی بخواهد به عنوان عضو هیئت علمی به ویژه در رشته‌های فنی دانشگاه‌ها جذب شود لازم است تا درکی از محیط صنعتی و فنی داشته باشد که براساس این طرح این افراد می‌توانند دوره پسا دکتری خود را در بخشهای صنعتی مشغول به فعالیت شود.

آقا کثیری با تاکید بر این که ایران در زمینه تربیت مهندس رتبه سوم جهان را ازان خود کرده است خاطر نشان کرد: ولی ما در زمینه سطح مهارت‌های قابل پذیرش صنعتی رتبه ۷۵ را کسب کردیم و این اعداد عدم تناسب کیفی و کمی را نشان می‌دهند.

رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت؛ معدن و تجارت با بیان این که در سال گذشته ۷۸ قرارداد مشترک صنعت و دانشگاه که مشمول معافیت مالیاتی می‌شد منعقد شده است گفت: علاوه بر آن ۲۹۸ نیاز فناورانه نیز به ما اعلام شده است.

وی همچنین به فعالیت‌های دانش بنیان وزارت صنعت اشاره کرد و اظهار کرد: در بخش دانش بنیان‌ها سه دسته شرکت‌های نوپا، تولیدی و صنعتی ایجاد شده است که از ۴۴۰۰ شرکت دانش بنیان ایجاد شده، ۲۰۱۰ بنگاه شرکت‌های دانش بنیان صنعتی است که ۹۰ درصد از درآمدهای کل شرکت‌های دانش بنیان از سوی این تعداد شرکت دانش بنیان صنعتی کسب شده است.

وی با تاکید بر این که این میزان نشان دهنده رسوخ فناوری در بخش‌های صنعتی است خاطر نشان کرد: نیازهای فناورانه اعلام شده در بخشهای کیفیت محصول، تأمین قطعه، نیازهای فناورانه و توسعه بازار بوده است.

 

ارسال نظر

تازه ها