کد خبر 40437

آمار تلفات فاجعه فروپاشی دو هفته پیش سد در جنوب شرق برزیل به 157 نفر رسیده و هنوز حدود ۲۰۰ نفر نیز مفقود هستند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در حالی که دو هفته از فروپاشی سدی در نزدیکی یک معدن در ایالت «میناس گرایس» در جنوب شرق برزیل می‌گذرد شمار کشته‌های این حادثه به ۱۵۷ نفر رسیده و همچنان ۱۸۲ نفر مفقود هستند.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس» تصور می‌شود کسانی هم که هنوز مفقود هستند، جان خود را در میان انبوه گل و لای از دست داده‌اند، با این وجود تیم‌های جستجو نتوانسته‌اند پس از دو هفته اجساد آنها را بیابند.

اکثر کشته‌های این حادثه که کارگران معدن سنگ آهنی بودند که در پایین دست سد حضور داشته و زیر گل و لای دفن شده‌اند.

این سدها که توسط شرکت بزرگ حفاری «واله» در معدن سنگ آهن «فِجائو» اداره می‌شد، پس از مقاومت نکردن در برابر حجم آب، شکسته شده و معدن مذکور را زیر امواج آب فرستاد.

سیلآب رها شده از سد بعد از آغشته شدن به زباله‌های دفعی معدن، به رنگ قرمز درآمده و سپس به مراتع و جنگل‌های اطراف گسترش پیدا کرد که همین مسئله نگرانی‌ها از آلودگی گسترده را درپی داشت.

تصاویر ماهواره‌ای که روزنامه «نیویورک‌تایمز» امروز از این حادثه منتشر کرد، نشان می‌دهد که حجم گل و لای ناشی از به راه افتادن آب پشت سد به حدی بوده که تا کیلومترها دورتر صدها ساختمان و پل را به کلی تخریب کرده است.

مقام‌های برزیلی می‌گویند در این کشور صدها سد مشابه وجود دارد و شکسته شدن این سد این نگرانی را ایجاد کرده که مبادا در دیگر نقاط این کشور نیز حوادث مشابهی رخ دهد. بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد که بی‌توجهی به ترک‌های ایجاد شده در دیواره سد عامل اصلی شکست آن بوده است.

 

منبع: فارس

 

ارسال نظر

تازه ها