کد خبر 36491

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، فاطمه زهرا توکلی در بازدید از بهزیستی شهرستان پل‌دختر با بیان اینکه ۵۲ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی استان هستند است، اظهار کرد: این تعداد معلول تحت پوشش بهزیستی استان در بانک اطلاعاتی ثبت شدند و به‌نوعی از خدمات این نهاد استفاده می‌کنند.


وی افزود: بخشی از معلولان تحت پوشش بهزیستی در مراکز روزانه خدمات دریافت می‌کنند و بخشی نیز در مراکز شبانه‌روزی این نهاد اسکان دارند.


مدیرکل بهزیستی لرستان، گفت: بسیاری از مددجویان تحت حمایت بهزیستی همزمان از این نهاد کمک‌هزینه درمان، خدمات توان‌بخشی، توان پزشکی، وسایل کمک توان‌بخشی، حق پرستاری و حق مراقبت دریافت می‌کنند.


توکلی افزود: بخشی از مددجویان نیز مستمری‌بگیر هستند به‌طوری‌که در شهرستان پل‌دختر با ۷۶ هزار نفر جمعیت شهرستانی، ۲۶ هزار نفر از   خدمات مختلف مانند مشاوره و آموزش از سازمان بهزیستی دریافت می‌کنند.


وی خاطرنشان کرد: خدمات سازمان بهزیستی به دو شکل مستمری و کمک‌هزینه‌های مالی ارائه می‌شود.


مدیرکل بهزیستی لرستان، افزود: بخشی نیز کمک‌هزینه‌های غیرمالی موردی دریافت می‌کنند و این کمک‌ها در انواع مختلف به آنها ارائه می‌شود که بخش عمده آن به‌صورت آموزشی و مداخلات اداره بهزیستی است.


توکلی گفت: معلولان علاوه بر تمام نیازهایی که یک انسان عادی دارد نیازهای خاص مثل خدمات توان پزشکی که بسیار گران هستند و تحت پوشش خدمات بیمه‌ای قرار ندارند را نیازمند هستند.


وی افزود: اگرچه در قانون جامع بهزیستی مصوب شده و هزینه‌ها ازجمله وسایل کمک توان‌بخشی که می‌خواهند را باید خود سازمان کمک کند اما به‌هرحال بخشی از وقت، انرژی و سرمایه خانواده صرف مراقبت و نگهداری معلول می‌شود.


مدیرکل بهزیستی لرستان، تصریح کرد: از طرفی از صفر تا ۱۰۰ نیازهای معلولان، معمولاً به سمت سازمان بهزیستی سوق داده می‌شود که در توان این سازمان به‌تنهایی نیست.


توکلی افزود: معلولان بخشی از جامعه هستند و سایر دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی همانند بقیه شهروندان باید به معلولان نیز پاسخگو باشند.


وی گفت: سیستم حمل‌ونقل شهری باید به شیوه‌ای طراحی شود که معلول بتواند از سرویس حمل‌ونقل آن استفاده کند و در غیر این صورت برای موضوع ساده ایاب ذهاب باید به معلول کمک‌هزینه پرداخت شود.

 

ارسال نظر

تازه ها