کد خبر 36453

مسئول مرکز لرزه‌نگاری استان کرمانشاه گفت: رخداد پس‌لرزه در استان کرمانشاه بعد از زلزله آبان ماه سال گذشته تا دو سال طبیعی است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، فرهاد فروزی  با اشاره به وقوع زلزله 5.9 ریشتری در عمق 10 کیلومتری در حوالی شهر گیلانغرب در غرب استان کرمانشاه اظهار داشت: تعدادی پس‌لرزه بالای چهار ریشتر نیز بعداز این زمین‌لرزه رخ داده است.

 
مسئول مرکز لرزه‌نگاری استان کرمانشاه عنوان کرد: این زلزله از نظر زمین‌شناسی و لرزه‌شناسی روی لبه‌های پایینی لایه‌های شکسته شده زلزله آبان ماه سال گذشته رخ داده و بر این اساس از پس‌لرزه‌های همان زلزله است.
 
فروزی افزود: زمین‌لرزه آبان ماه سال گذشته تغییرات شگرفی در لایه‌های زیرین آن منطقه ایجاد کرده است و تا زمانی که این تغییرات به حالت پایدار و ثابت نرسد رخداد پس‌لرزه‌ها ادامه دارد و یک زون گسلی است که از قسمت‌های مختلف آزادسازی انرژی رخ می‌دهد اما همان گسل سال گذشته نیست.
 
مسئول مرکز لرزه‌نگاری استان کرمانشاه گفت: بعد از زمین‌لرزه بزرگ 7.3 ریشتری به طور معمول تا دو سال زمان نیاز است که منطقه آرامش خود را به دست آورد و پس‌لرزه‌ها در منطقه طبیعی است.
 
فروزی با بیان اینکه برای زمین‌لرزه 7.3 ریشتری پس‌لرزه حدود 6 ریشتر می‌تواند اتفاق بیفتد، افزود: تاکنون شاهد وقوع زلزله 6.4 ریشتری بوده‌ایم و از نظر علمی نمی‌توان زلزله را پیش‌بینی کرد اما رخداد پس‌لرزه‌ها تا دو سال طبیعی است.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها